Bitcoin ve Altcoin Yatırımcıların Gözü Kulağı Orada! 14 Şubat, Saat 16.30’a Dikkat!

Haftaya sakin başlayan kripto para piyasasında gözler kritik enflasyon verilerinde. Bitcoin (BTC) ve altcoin yatırımcıların gözü kulağı ABD'den gelecek enflasyon verilerinde. İşte kritik verilere ilişkin beklentiler.
11:32
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Haftaya sakin başlayan kripto para piyasasında gözler kritik enflasyon verilerinde. Bitcoin (BTC) ve altcoin yatırımcıların gözü kulağı ABD’den gelecek enflasyon verilerinde. İşte kritik verilere ilişkin beklentiler.

Gözler ABD’den Gelecek Enflasyon Verilerinde

Küresel piyasalarla birlikte kripto para piyasasında da gözler ABD’den gelecek kritik enflasyon verilerine çevrilmiş durumda. Yatırımcılar, 14 Şubat’ta TSİ 16.30’da açıklanacak olan aylık ve yıllık Tüketici Fiyat Endeksi ile aylık ve yıllık Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi verilerini bekliyor.

Beklentiler aylık Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 0,5 (önceki yüzde 0,1) olarak gelmesi yönünde. Yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’nin ise yüzde 6,2 (önceki yüzde 6,5) olarak açıklanacağı yönünde. Öte yandan aylık Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 0,4 (önceki yüzde 0,4), yıllık Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi’nin ise yüzde 5,5 (önceki yüzde 5,7) olarak açıklanması yönünde.

Tüketici Fiyat Endeksi, mal ve hizmetlerdeki fiyat değişimini ölçerken, tüketici arafından fiyat değişimlerini değerlendirir. Bu değer tüketici alım trendleri ve ABD enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir değişkendir. Beklenenden yüksek bir değer açıklanması ABD doları için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer açıklanması ise ABD doları için negatif/ayı piyasası demektir. Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi, türevi değişken besin ve enerji kalemlerinin hariç tutulmasıyla elde edilir. Yine beklenenden yüksek bir değer açıklanması ABD doları için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer açıklanması ise ABD doları için negatif/ayı piyasası demektir.

Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Son Durum

En büyük kripto para Bitcoin, yazının hazırlandığı sırada son 24 saatte kaydettiği yüzde 0,13 yükselişle 21 bin 847 dolardan el değiştiriyor. En büyük altcoin Ethereum (ETH) ise aynı zaman periyodunda kaydettiği yüzde 1’e yakın düşüşle bin 518 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından en büyük 25 altcoin arasında yüzde 3,73 düşüşle Polygon’un MATIC‘inin ve yüzde 5,78 yükselişle Toncoin’in TON‘unun öne çıktığı görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar