X


Bitcoin SV’de Ağ Bölünmesi Yaşandı!

Bitcoin SV hard fork'u büyük bir sorunla tamamlandı.
19:00
4 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi olan ve son haftalarda ciddi yükseliş yaşayan Bitcoin SV (BSV) bugün Genesis isimli bir hard fork’u hayata geçirdi. Hard fork gerçekleştiğinde ağ düğümlerinin birçoğunun güncelleme yapmaması ise kritik bir problemi ortaya çıkardı. Ağda küçük bir bölünme yaşandı ve iki farklı BSV blockchain ağı ortaya çıktı.

Bitcoin SV Hard Fork’unda Sorun Çıktı

BitMEX Research tarafından en alttaki tweet’lerde de görülebilecek açıklamaya göre, hard fork tam olarak 620.538 numaralı blokta gerçekleşti. Daha sonraki blok ise geçersiz kabul edildi ve hard fork tamamlandı. Blockchain ağ düğümlerinin 3’te 1’i gibi önemli bir miktarı ise ağın eski versiyonunda kaldı ve ana ağ ile senkronize olamadı.

Hard fork’tan birkaç saat sonra gerçekleşen bu ağ bölünmesi, sadece bir blok üretimi yaptı ve bu da aslında bölünmenin kasıtlı olmadığını gösteriyor. Şu an ise madencilerin birçoğu yeni ağa geçti ve ağ bölünmesine yönelik tehlike ortadan kalkmış gibi gözüküyor.

Bitcoin SV, Genesis isimli hard fork ile blok boyutu kavramını tamamen ortadan kaldırmayı amaçladı. Blok boyutunu sınırsız yapılması Craig Wright’a göre “Bitcoin’in gerçek potansiyelini ortaya çıkarmaya” yardımcı olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar