X

Bitcoin Özgürlüğü Geri Verecek Mi?

Bitcoin’e karşı kitlesel güven nasıl sağlanır?
15:00
5 Ekim 2019

Kripto para birimleri, Blockchain ve diğer yeni teknolojiler genellikle bağımsızlaşmanın ve kişinin hayatını kendi istediği şekilde yaşamasının bir yolu olarak kabul edilir.

Blockchain’in merkezi bir yöneticisi bulunmadığı ve işlemler anonim olabildiği için bu düşüncenin yanlış olmadığını söyleyebiliriz. Bu yeni teknolojisi de denetleneceğinizden, hükümetlerden ya da üçüncü taraflardan çekinmenize gerek kalmıyor. Yani “biri beni izliyor” duygusundan kurtulmuş oluyorsunuz. Bunun yanında bu teknolojiler artık bireylerin yanı sıra Facebook gibi büyük şirketler ve bazı hükümetler tarafından tercih edilmeye ve kullanılmaya başlandı.

Gizliliğin Yeniden Kazanılması

Özgürlük, kendi paranızın kontrolünün yalnızca sizde olması ve izlenemezlik her ne kadar hoş görünse de bu durum kötü amaçlar için kullanıldığında endişe verici olabiliyor. Ancak geleneksel sistemlerin de ortaya çıktıları ilk günden beri kötü amaçlı faaliyetlere konu olduğunu unutmamak gerekiyor.

International Business Times gazetesine göre bu Cuma günü bir “bilgisayar korsanları” kongresinde Blockchain gibi kriptografik teknolojiyi kullanarak daha özgür ve “paralel bir topluma” doğru ilerlemeyle ilgili konuşmalar yapıldı. Bu düşünce, Facebook’un Libra kripto para projesi ile farklı bir topluluk yaratabileceğini dile getiren isimlerin fikirleriyle örtüşüyor.

Yapılan açıklamalara göre bu kongrede, “gizliliği yeniden kazanmak, özgürlüğü kurtarmak, şu anki kısıtlı dünyadan adım atmak ve farklısını inşa etmek için kriptografik teknolojiyi kullanmak” istedikleri dile getirildi.

Henüz Hazır Değil

Her ne kadar bu teknolojinin avantajları biliniyor olsa ve Bitcoin’in işlem gizliliği avantaj olsa da bu sistem henüz istenilen seviyede değil. Çünkü öncelikle bireysel kullanım için biraz daha güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu konuda kat etmesi gereken birkaç aşama daha bulunuyor.

Bunun yanında insanlar Bitcoin’i kötü amaçlı faaliyetlerde kullanıldığı gerekçesiyle sevmiyor. Yani kitlesel bilincin arttırılması gerekiyor. Bitcoin’in ve Blockchain’in faydaları insanlara daha anlaşılır ve net bir şekilde anlatılmalı. Öte yandan ölçeklendirme gibi sorunların da çözülmesi gerekiyor. Bu gibi teknik sorunlar halledilip, benimsenme sağlandıktan sonra Bitcoin istenilen özgürlüğü sağlayabilir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar