Reklam

Bitcoin Madencilik Devi, Protestolarla Karşı Karşıya!

Bitmain aldığı işten çıkarma kararı sonrası sert bir şekilde protesto ediliyor.
13:00
10 Ocak 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin (BTC) madencilik donanımları konusunda dünya lideri olan Bitmain’in başı adeta 2018 yılından beri beladan kurtulmuyor. Yaşanan Bitcoin Cash (BCH) hard fork’u ile beraber çalkantılı bir döneme giriş yapan Bitmain ve kurucu ortaklardan Jihan Wu, o tarihlerde ciddi bir işten çıkarmaya başvurmuştu.

Bitmain Vites Küçültüyor

Aradan yıllar geçmesine rağmen Bitmain’in 2020 için de iş gücünün yarısını çıkartacağı haberi, kesinlikle tartışmalara sebep oldu. Bitmain çalışanları ofis içerisinde ve dışında protestolar yapmaya başladı ve bunların bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. Bitmain’in özellikle Çin Yeni Yılı öncesinde böyle bir işten çıkarma duyurusu yapması kesinlikle tepkileri inanılmaz bir şekilde arttırdı. Yukarıdaki pankartta da “Bitmain’in yasa dışı işten çıkarmalarını protesto ediyoruz” ifadesi yer alıyor.

Bitmain ise konu hakkında yaptığı açıklamada bunun Bitcoin blok ödülü yarılanmasına ekonomik olarak yapılan bir hazırlık olduğunu belirtmişti. Jihan Wu kararı veren asıl kişi konumunda olsa da, yakın zamanda darbe gibi bir eylemle firmadan uzaklaştırılan kurucu ortak Micree Zhan bu kararı eleştirmişti. Zhan, işten çıkarmalara gerek olmadığını ve yeterli kaynak bulunduğunu ifade etmişti. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar