X


Bitcoin Fiyatı Binance’de 47.000 Doları Gördü Kanama Nerede Duracak?

BTC fiyatı yeniden desteğe ulaştı.
17:36
22 Şubat 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı dünkü 58.500 dolar sevilerinden, 53.800 dolar seviyelerine kadar geriledi. Birçok analiste göre kısa sürede geçilemeyecek desteklerden birisi olarak gösterilen 55.000 doların altına inilmesi aslında BTC fiyatı için düzeltmenin bir süre daha sürebileceği mesajını verdi. Bitcoin’in bu sert düşüşünde ise kripto para borsalarında 1 milyar dolardan fazla değere sahip likidasyonlar yaşandı.

1,5 Milyar Dolarlık Kripto Para, Buhar Oldu

Bybt.com verilerine göre son 24 saat içerisinde 1,5 milyar dolar değerinde açık pozisyon tasfiye oldu. Bu da aslında kripto para borsalarında gereğinden fazla kaldıraç açan yatırımcıların terste kaldığını ve ciddi miktarlarda zarar ettiğini gösteriyor.

Bitcoin fiyatının devamlı olarak böyle yükseleceğini düşünen yatırımcıların açtıkları yüksek kaldıraç oranları, aslında oransal olarak sadece %7 seviyesinde olan düşüş sebebiyle bile onlara milyonlara mal oldu.

Bitfinex CTO’su: Düzeltme Normal

Bitfinex kripto para borsasının CTO’su Paolo Ardoino yaptığı yeni bir açıklamada özellikle son haftalarda long pozisyonlara yüklenmenin bir hayli arttığını belirtti. Ardoino, böyle durumlarda söz konusu düzeltmelerin normal olduğunu belirterek bu düşüşün aslında standart bir düzeltme olduğuna işaret etti.

Likidasyonların büyük bir çoğunluğunun Binance üzerinde, daha sonra ise Huobi ve Bybit borsalarında yaşandığı görülüyor. En çok likidasyon yaşayan pozisyon Bitcoin’e aitken ikinci sırada Ether, üçüncü sırada ise XRP geliyor.

BTC Fiyatı Düzeltme Yapıyor

Bitcoin fiyatının 1 yıllık sürede %449 yükseliş elde etmiş olması, son 24 saat içerisinde görülen %7,3’lük düşüşün aslında çok ama çok küçük kaldığını gösteriyor. Binance üzerinde BTC/USD işlem çiftinde 47.000 dolara geçici iğne atıldığı da görülüyor.

Bitcoin fiyatı bunun devamında ise yeniden toparlanmaya başladı ve olumlu sinyaller vermekte. Özellikle 51.000 doların kritik bir destek olması ve fiyat ortalamasının 51.000 dolara tırmanması, yükselişin devam edebileceğine işaret etmekte. Günlük kapanışın 51.000 dolar üzerinde olması ise bunu garanti altına alacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar