reklamı kapat

Bitcoin Fidyecileri Bu Sefer Hastaneleri Hedef Aldı!

Ryuk, Mart ayında 9 hastaneye enfekte oldu.
21:00
30 Mart 2020

Ryuk isimli fidye yazılım dünyanın belki de en ünlü ve en çok can yakan kötü amaçlı yazılımlarından birisi olarak biliniyor. Daha önce birçok kamu kurumunu ve özel şirketi kendisine Bitcoin (BTC) fidyesi ödemeye mecbur bırakan yazılımın arkasındaki kişiler bu sefer hastaneleri hedef almaya başladılar.

Ryuk, Hastaneleri Hedef Alıyor

Özellikle Koronavirüs krizinin oldukça kritik bir hal aldığı şu günlerde yazılımın hastanelere gönderilmesi birçok insana ve yetkiliye “pes artık” dedirtti. Sophos isimli IT güvenlik firmasının sorumlusu “PeterM” kullanıcı adlı yetkili 27 Mart tarihinde yaptığı açıklamada ABD içerisindeki hastanelerin bir kısmının Ryuk tarafından hedef alındığını belirtti.

PeterM, tweet’i attığı gece hedef alınan hastanelerle iletişime geçmeyi istediğini ve bu konuda yardım edebileceğini de vurguladı. BleepingComputer isimli siber güvenlik dergisi 18 Mart tarihinde yaptığı bir açıklamada birkaç kötü amaçlı yazılım üreticisi ile iletişime geçtiklerini ve onların artık hastaneleri hedef almayacağını belirttiğini aktardı.

Ryuk fidye yazılımının arkasındaki kişilerin ise bu konuda bir yanıt vermediği ve Mart ayında 9 hastaneyi hedef aldığı ortaya çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.