X


Bitcoin ETF Hikayesi Yeniden Mi Başlıyor?

Bitwise, SEC'e gönderdiği bildiride Bitcoin ETF'sinde ısrarcı olduğunu gösterdi.
10:00
22 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcılarının neredeyse 2 yıldır heyecanla ve büyük bir umutla bekledikleri Bitcoin ETF‘si ne yazık ki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından henüz onaylanmadı.

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin ETF’si kural değişikliği başvurusunda onay almaya en yakın firmalardan birisi olarak görülen Bitwise, SEC tarafından reddedilmesinden sonra yeniden başvuruya hazırlandığını ve bunu elde etme konusunda ısrarcı olduğunu duyurdu. Bitwise tarafından Cuma günü SEC’e verilen bildiri temel olarak Ekim ayında verilen ret kararını madde madde eleştirmekte ve buna karşı gelmekte.

Bitwise, Bitcoin ETF’sinde Kararlı

Bitwise’ın yönetim takımını oluşturan CEO Hunter Horsley, CTO Hong Kim, COO Teddy Fusaro, Araştırma Birimi Başkanı Matt Hougan tarafından kaleme alınan bildiride, piyasa manipülasyonu ve Bitcoin ETF’sine yönelik gözlem gerekliliklerinin sanıldığı kadar kötü durumda olmadığı vurgulandı.

Bitcoin fiyatının açık piyasa tarafından belirlendiğini belirten Bitwise, piyasa manipülasyonu konusunda bunun ”eşsiz bir dirence” sahip olduğunun altını çizdi. Geleneksel piyasalarda koordine olmuş belirli bir fiyatlandırma yönteminin kullanıldığını belirten Bitwise, Bitcoin‘in bu durumda aslında daha üstün bir ele sahip olduğunu vurguladı.

Piyasadaki hareketliliği gözleme konusunda yetersiz kalındığı eleştirisine de yanıt veren Bitwise, kendisi yerine asıl Bitcoin ETF başvurusunu yapan NYSE Arca’nın CME ile anlaşmaya sahip olduğunu ve direkt olarak Intermarket Surveillance Group ile çalışıldığını belirtti. CME’nin Bitcoin fiyat referansı için beraber çalıştığı borsaların Bitstamp, Coinbase, Gemini itBit ve Kraken gibi oldukça güvenilir platformlar olduğunu göz önüne aldığımızda da, Bitwise bu konuda da haklılık payına sahip.

SEC’in bu bildiriye nasıl yanıt vereceği ise merakla bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar