X

Bitcoin (BTC) Yorumları: Uzmanlar Umutlu Ama Hiçbir Şey Kesinleşmiş Değil

Biden’ın başkanlığının Bitcoin için ne getireceği kesinleşmiş değil. 
10:22
9 Kasım 2020

Her ne kadar şu anda tartışmalar sürse de Joe Biden’ın seçim yarışını kazandığı kesinleşti gibi görünüyor. Ancak belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, yatırımcılar ve analistler şimdi bir Biden yönetiminin kripto para birimleri için ne anlama geleceğini belirlemeye çalışıyorlar. Görünüşe göre, kripto hakkında hiçbir şey söylemeyen bir başkanın kriptoları aktif olarak kötüleyen bir başkana tercih edeceği konusunda fikir birliği sağlandı.

Biden Başkanlığı Kriptolara Ne Getirecek?

DeFi Alliance’ın lideri Qiao Wang, Donald Trump’ın geçmişte Bitcoin ve Libra hakkında olumsuz tweetler attığını belirterek  Biden’ın liderliğine sevindiğini dile getirdi. Wng konuyla ilgili açıklamalarında, Trump ve Mnuchin’in BTC’ye düşman olmasının, Trump’ı Bitcoin (BTC) için kötü bir aday konumuna getirdiğini ama Demokratlar için aynı şeyin geçerli olmadığını ifade etti.

Bunun yanında yatırımcı Mike Novogratz, Demokratik bir yönetimin kripto için iyi olacağını ifade ederek, devam eden bir teşvik programının Bitcoin’in anti-enflasyon söylemini destekleyeceğini dile getirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak makro düzeyde Biden yönetiminin yeni teşviklerle desteklenmesi haline her ne kadar Bitcoin’e güç vereceği düşünülse de Biden’ın doları da güçlendirebileceği ve bu durumun kripto paraların önüne bir engel çıkarabileceği de düşünülüyor.

Bunlara ek olarak yeni yönetimde atanacak kişilerin kripto paralar için kilit roller oynayabileceği de düşünülüyor. Örneğin; Compound Finance’ten Jake Chervinsky, Biden’in görevlere aday gösterdiği kişilerin, Başkan’ın kişisel fikirlerinden daha önemli olacağını belirtti ve “Başkan seçilen Biden, kripto para konusundaki görüşleri hakkında kamuoyuna hiçbir şey söylemedi. Şimdilik dikkatini çekecek kadar büyük bir mesele değil. Önümüzdeki dört yıllık ABD kripto politikası, kilit pozisyonlara kimi atadığına bağlı; zaman ilerledikçe daha fazlasını öğreneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’i Güzel Günler Mi Bekliyor?

Politico, ilk olarak, 2008 mali krizinin ardından Wall Street düzenlemelerini katı bir şekilde uyguladığı bilinen eski CFTC başkanı ve Obama’nın atadığı Gary Gensler’in Biden’ın geçiş ekibinin bir parçası olacağını bildirdi. Bu noktada Gensler’in Bitcoin hakkında geçmişte olumlu konuştuğunu belirtmekte fayda var.

Büyük kuruluşlar ayrıca iki hafta önce, MIT’nin CBDC‘leri araştırmak için ortak bir çalışmasını yöneten eski Federal Rezerv yöneticisi iktisatçı Lael Brainard’ın Hazine sekreteri için öncü aday olduğunu bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar