X


Bitcoin (BTC) Yeniden Kızıla Boyandı: İşte Uzmanların BTC Yorumları

Bitcoin'in düşüşü hakkında uzmanların yorumları.
21:44
4 Mart 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 48.400 dolara kadar çekildi. Bitcoin’in Binance üzerinde ise 48.000 doların da altına indiği ve 47.970 dolardan alınıp satıldığı görülüyor. Bitcoin fiyatının bu düşüşünün arkasındaki temel sebep ise FED Başkanı tarafından  yapılan açıklama oldu.

Bitcoin Fiyatı Düşerken Tahvil Faizleri Direnci Zorluyor

FED Başkanının piyasalara güven verememesi, tahvil piyasasının yükselişine daha fazla yükseliş kattı. Özellikle abd 10 yıllık hazine tahvillerinin faizinin 1,54 seviyesinin de üzerine çıkması, tam olarak acil durum olarak yorumlanmakta. Teknik analizde faizlerin 2 seviyesinin üzerine çıkmasının da mümkün olduğu görülüyor.

FED Başkanı tarafından yapılan açıklama ABD dolarının yükselmesine, BTC’nin ise çakılmasına yol açtı. Uzmanlar ise Bitcoin fiyatının yaşadığı bu ani hareketliliğin geçici olduğunu vurgulamakta. Ünlü kripto para analisti Josh Rager, gün içerisinde çok ciddi fiyat hareketliliklerinin yaşandığını vurguladı. Analist buna rağmen 4 saatlik veya günlük grafik yerine haftalık veya aylık grafiğe bakmanın faydalı olduğunu belirtti.

BTC Yorumları

Josh Rager’a göre Bitcoin fiyatı kritik desteğin altına yani 45.000 dolara gerilemedikçe tehlike olmayabilir. Buna rağmen 45.000 doların altına inilmesi ve kapanış yapılması, boğanın sekteye uğramasına kapı aralayacaktır. Rager, 45.000 dolar desteğinin tutunması durumunda ise fiyat hedefinin 50.400 dolar üstü olduğunu ifade etti.

Popüler ekonomist Alex Krüger da bugün yaşanan düşüşü direkt olarak Powell’ın başarısızlığına bağladı. Powell’ın henüz enflasyona karşı hareket etmeyeceğini belli eden açıklaması, tahvil piyasalarının artmasına, doların buna eşlik etmesine ve borsaların çakılmasına yol açtı. Bitcoin’in de bundan etkilenmesini normal olarak yorumlayan Krüger, lider kripto para birimi için zor bir ayın geldiğini ifade etti.

Dolar ve Gram Altın Yükselişte

ABD Doları ise kısa süre içerisinde 7,58 seviyesine kadar yükseldi. Bu esnada önce darbe yiyen ancak devamında yükselişe geçen Gram Altın fiyatı 411 TL seviyesine yükseldi. Uzmanların ana görüşü ise FED’in belirsiz açıklamaların Bitcoin için daha fazla düşüş getireceği yönünde. Lider kripto para birimi için bu kabusun ise bugün yine ABD’den gelecek bir haber ile hafiflemesi bekleniyor. ABD Senatosu bu gece koronavirüs teşvik paketini resmen onaylayabilir ve 1,9 trilyon dolar daha sirkülasyona kazandırılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar