X

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple’da (XRP) Korkutan Tablo!

Kripto para birimlerinin 2020 tablosu bir yandan umut verirken bir yandan korkutuyor.
12:35
9 Eylül 2020

Kripto para piyasası yaklaşık olarak 1 haftadır sert bir düşüş eğiliminde. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi piyasanın büyük kriptolarında gözle görülür geri çekilmeler yaşanırken küçük altcoin’ler çok daha büyük kayıplar yaşadı. Hatta oransal olarak bakıldığında lider kripto para birimi Bitcoin’i takip eden ETH ve XRP’nin de BTC’den daha büyük kayıplar verdiğini söyleyebiliriz. Peki, ne olacak kriptoların bu hali?

Bitcoin

Kripto para piyasasında genellikle altcoin’ler Bitcoin’in hareketini takip eder ve piyasayı lider kripto para biriminin hamleleri şekillendirir. Bu sefer de tam olarak bu oldu ve Bitcoin’in düşüşe geçmesi ile tüm piyasa birden tepetaklak oldu.

Düşüş öncesinde özellikle DeFi token’ları başta olmak üzere 2020 yılında kriptolar adeta şov yapıyordu. Her ne kadar büyük altcoin’ler tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzak olsalar da yukarı yönlü ivme, heyecanın artmasını sağlamıştı.

Ancak Bithumb borsasının polis baskınına uğraması ve doların güç kazanmaya başladığı haberleri ile birlikte Bitcoin düşüşe geçti ve piyasada BTC’yi takip etti. 12.000 doların üzerine çıkmak ve 2019’un en yüksek seviyesi olan 14.000 dolara ulaşmak için mücadele eden BTC şu anda 10.000 doların üzerinde kalmak için savaşıyor.

Ethereum ve Ripple

2020 yılında ETH’nin Bitcoin’den daha iyi performans sergilediği bir gerçek. Yıl başında 130 dolar bandında olan piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi yıl içinde 470 dolara kadar yükseldi. Aslında analistler bu yükselişin bir geri çekilmesi olacağını ve ETH yatırımcılarının dikkatli olması gerektiğini ifade ediyordu. Nitekim öyle de oldu ve son düşüşlerle ETH 320 dolara kadar geriledi.

Piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para olan XRP’nin 2020 yılında yaşadıklarının pek farklı olduğu söylenemez. ETH’a göre nispeten 2020 yılında biraz daha volatil olan XRP de son düşüşlerden önce 0,33 dolar bandına yaklaşmıştı ve uzun süre 0,30 doların üzeri görüldüğü için bu seviye çok önemliydi. 2 buçuk yıldır önemli bir ayı piyasasında olan XRP için nihayet boğaların kontrole geçtiği düşünülüyordu. Ancak son düşüşlerle 0,23 dolara kadar geri çekilen XRP yatırımcıları bir kez daha hayal kırıklığına uğradı.

Ancak analistler tüm bu karamsar tablonun yatırımcıları korkutmaması gerektiğini düşünüyor. Çünkü bu düşüşler ve geri çekilmeler piyasa için oldukça sağlıklı. Ayrıca bu geri çekilmeler bir mancınık etkisi yaratarak artışların daha sağlam ve hızlı olmasını sağlama potansiyeline de sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar