X


Bitcoin Bilimsel Dergisi “Ledger” Yayın Hayatına Başlıyor

10:44
28 Eylül 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

2016 yılında yeni bir akademik-bilimsel dergi yayımlanmaya başlayacak. Derginin ismi Ledger.

Ledger dergisi, birden çok bilim dalıyla ilgisi olan kriptopara araştırmalarını yayımlamayı amaçlıyor.

Dergi, kripto paralarla ilgili matematik, bilgisayar bilimleri, mühendislik, hukuk ve ekonomi alanlarına da yer verecek ve ABD’de bulunan Pittsburgh Üniversitesi tarafından yayımlanacak.

Derginin editör ekibinde Oxford, Cornell, Stanford, MIT, Harvard, Berkeley gibi dünyanın en önemli üniversitelerinden de profesörlerin olacağı düşünülüyor. Bunlardan bazıları, Cornell Üniversitesi’nden Elaine Shi ve Houman Shadab gibi isimler.

Ayrıca ekipte kripto para konusunda tanınmış isimler de yer alacak. Coin Center’ın müdürlerinden Jerry Brito ve Ethereum’un geliştiricisi Vitalik Buterin bu isimlerden bazıları. Dergi yönetiminde ise Kanada’dan Dr. Peter P. Rizun ve Pittsburg Üniversitesi’nden  Prof.Christopher E.Wilmer yer alıyor.

Dergi fikrinin Bitcointalk tartışma platformunda Rizun ve Wilmer adlı kullanıcıların  görüşmeleri sonucunda ortaya çıktığını belirtelim.

Ledger’dan yapılan duyuruda isteyen herkesin dergiye makale gönderebileceği belirtiliyor.  Dört bin kelimeyi aşmayacak şekilde yazılan makalelerin gönderilmesinde son tarih 31 Aralık 2015 olarak belirlenmiş. Dergi ayrıca Bitcoin’nin sosyal ve felsefi etkileri üzerine olan makalelere de sıcak bakıyor.

2016 yılında ilk sayısı yayınlanacak olan dergiye, yazarlar tarafından makalelerinin yayımlanması için hiçbir bedel ödemeyecek ve dergiye erişim ücretsiz olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar