reklamı kapat

Bitcoin Ağına %51 Saldırısı Yapılabilir Mi?

Ethereum Classic'in %51 saldırısına uğramasının ardından diğer kripto paralara %51 saldırısının yapılma ihtimali sorgulanmaya başladı.
21:00
10 Ocak 2019

Ethereum Classic geçtiğimiz günlerde %51 saldırısına uğramıştı. Konuyla ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz. ETC’nin ardından diğer Proof-of-Work Blockchain’lerine, özellikle de Bitcoin’e %51 saldırısının yapılma ihtimali gündeme geldi. Satoshi Nakamoto Bitcoin whitepaper’ında konuyla ilgili şunları yazıyor:

CPU gücünün çoğunluğu güvenilir node’lar tarafından kontrol ediliyorsa güvenilir node’lar en çok büyümeyi gösterir ve kendisiyle rekabet içindeki diğer chain’leri geride bırakır. Eski bir bloğu değiştirmek için saldırganın bloğun ve takip eden tüm blokların iş-kanıtını tekrar yapması ve güvenilir node’ların işine önce yetişip sonra geçmesi gerekir.

Karışık gelebilecek bu sözler esasında şu anlama geliyor: Ağ güvenliği, madencilerin %50’sinden fazlasının whitepaper’da yazan talimatları takip edip etmemesine bağlı. Ve bu yalnızca Bitcoin için değil, Proof-of-Work algoritmasını kullanan (ETH dahil) tüm kripto paralar için geçerli. Madencilerin güvenilir oluşuna bel bağlamak, Proof-of-Work algoritmasının zayıf yanlarından biri olarak gösteriliyor.

Bitcoin core geliştiricisi Jimmy Song konuyla ilgili görüşlerini Twitter takipçileriyle paylaştı:

Bitcoin ağında %51 saldırısı yapmak gerçekten zor. Madencilik ekipmanı açısından hash gücünün %51’ini elinize geçirmeniz yetmiyormuş gibi bir de o makinelere güç verecek yeteri miktarda elektriğe sahip olmalısınız. Bunu yapabilmek zaman içinde gittikçe zorlaşacak.

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ise şöyle konuştu:

ETH’in büyük boyutu, henüz saldırı yememiş olmasının sebebi. (ETC’ye yapılan) %51 saldırısı daha büyük chain’lerde bile bu saldırının olası olduğunu gösteriyor, ki bu gelecekte PoW’un bizim için dahi güvenilmez olma riskini artıyor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun