Artık Öldü! Ünlü Milyarder Chamath Palihapitaya Kripto Hakkında Konuştu!

Özet

  • Kripto para piyasaları ve Coinbase'in durumuyla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.
21:50
23 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son zamanlarda Palihapitaya kripto paralarla daha da yakından ilgileniyor. Yeni açıklaması ses getirdi. Kripto paraların hali hazırda devasa sorunları var ve her yenilikte olduğu gibi bu gayet normal. Ancak düzenleyici belirsizlik ve ABD’de artan devlet baskısı artık sektörün geleceğini etkileyebilecek bir seviyeye ulaştı. Peki ünlü milyarder durumu nasıl değerlendiriyor?

Kripto Paralar Öldü

Milyarder girişimci Chamath Palihapitiya, son katıldığı All-In Podcast’in yeni bir bölümünde ABD Menkul Kıymetler Borsası ve Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler de dahil olmak üzere düzenleyicilerin yeni gelişen endüstrinin peşine düşmeye kararlı olduğunu söylüyor. Milyarder yatırımcıya göre, kripto artık hükümet ve mevcut finansal sistem için öyle bir tehdit oluşturuyor ki, düzenleyiciler dijital varlık alanını ülke dışına çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Kripto artık Amerika’da öldü. Hatta Gensler bankacılık krizinden kriptoyu sorumlu tuttu. Yani Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri silahlarını kesin bir şekilde kriptoya doğrultmuş durumda… Bence müesses nizamı en çok tehdit edenler muhtemelen onlardı ve düzenleyicilere hak vermek gerekirse, sınırları startup ekonomisinin diğer tüm sektörlerinden daha fazla zorlayanlar da onlardı. Şimdi bunun bedelini ödüyorlar. Faturanın vadesi geldi.”

ABD ve Kripto Paralar

FTX çöküşü kripto para endüstrisi kadar ABD’li siyasi ve düzenleyicilerin de sorunudur. Milyonlarca dolar bağış alan demokratlar halen tepki çekiyor. Diğer taraftan FTX kurucusu siyasi ve akademik açıdan güçlü bir aileden geliyordu ve bu ona birçok kapıyı açtı. Bugün temsilciler meclisinde kripto paralara ağır eleştiriler getiren birçok temsilci geçtiğimiz yıl kripto düzenlemeleri konusunda FTX kurucusundan akıl alıyordu. ABD’nin parlak ve iltimaslı çocuğu SBF her şeyi berbat etmeden önce oldukça itibarlıydı. Ancak 2022 Kasım ayında herkes onun bir dolandırıcı olduğunu öğrendi.

Ünlü milyarder bu konuya da değiniyor. Palihapitiya SEC’i, kripto borsası kurallara göre oynamaya çalışmasına rağmen Coinbase‘e zor zamanlar yaşattığı için de eleştiriyor. Risk sermayedarı, iflas eden kripto borsası FTX’in en üst düzenleyici kurumdan onay almaya en yakın borsa olduğunu vurguluyor.

“Coinbase kurallara göre oynadı, sıraya girdi, doğru şeyleri yapmaya çalıştı. Görünen o ki, yönetim kurulu kompozisyonundan yönetici kompozisyonuna, düzenleyicilerle nasıl etkileşime girmeye çalıştıklarına kadar her adımda, muhtemelen lisans almaktan en uzak olan onlardı. En çok yaklaşan ise en sahtekâr olan FTX oldu. Bu nasıl mümkün olabilir?”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI