reklamı kapat

Artık ATM’lerden Bitcoin Alınabilecek!

New York sakinleri debit kartlarıyla geleneksel ATM'lerden Bitcoin alabilecek.
27 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

New Yorklular bundan böyle ATM’lerden debit kartlarıyla Bitcoin satın alabilecek. New York finansal düzenleyici kurumu DFS’in yeni verdiği lisansla birlikte LibertyX, bu opsiyonu New York vatandaşlarına sunan ilk şirket olacak.

LibertyX

Dailyhodl’un haberine göre Bitcoin ödeme hizmetleri sağlayıcısı LibertyX ilk Bitcoin ATM’sini 2014’te açtı. O  zamandan beri yüzlerce mağazaya Bitcoin’le ödeme opsiyonu sunan şirket 2018’de Genmega ile ABD’de ilk debit Bitcoin ATM’sini açmak için partnerlik anlaşması yaptı. Anlaşmayla tüm ülkede 100.000 ATM’den Bitcoin alınabilecek. Kullanıcıların debit kartı kullanmak için mobil uygulama üzerinden LibertyX hesabı açması gerekiyor. Onaylı hesap sahipleri günde 3.000 dolara kadar Bitcoin satın alabilir.

New York DFS

Yapılan açıklamaya göre New York Finansal Hizmetler Departmanı (DFS) finansal teknoloji inovasyonunda öncü olmayı hedefliyor. Aynı zamanda DFS’in şu ana kadar 16 patent ve lisansı onayladığı belirtiliyor.

LibertyX DFS’den aldığı lisansla birlikte New York’ta operasyonlarda bulunma hususunda yasal açıklığa kavuşmuş oldu, ki bu çok sayıda geliştirici ve Blockchain tabanlı iş için bir lüks. Bunun yanı sıra diğer bölgelerde veya ülkelerde benzer denemelerde bulunan Bitcoin geliştiricileri için böyle bir açıklık mevcut değil. Örneğin Hindistan’da iki iş adamı, Ekim 2018’de Bitcoin ATM’si açmaya teşebbüs ettikleri için polis tarafından gözaltına alındı.

Öte yandan DFS Robinhood Crypto’ya da lisans verdi. Artık New York’ta yaşayanlar şirketin mobil uygulaması üzerinden kripto para alabilecek, satabilecek ve depolayabilecek. Haberimizde görüldüğü üzere kripto paraları yaygınlaştırmak çok da zor değil. Bunun için yalnızca küçük ama sağlam adımlar gerekiyor. New York vatandaşları bundan böyle kripto paraları daha çok benimseyebilir. Bu tür girişimlerin Türkiye dahil diğer ülkelerde de yapılmasını umuyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.