reklamı kapat

Araştırma: Bitcoin’in 2017 Yılındaki Yükselişinin Arkasında Kim Var?

Bitcoin'in 2017 yılındaki yükselişinin arkasında Bitfinex mi var?
13:00
4 Kasım 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2019 yılında da ciddi bir yükseliş yakalayıp 14.000 dolara kadar çıksa da, kripto para yatırımcılarının unutmadığı yegane yıl 2017 olarak bilinmekte. Bitcoin o yıl içerisinde yakaladığı ivme ile 20.000 dolara kadar çıkarak bütün dünyanın gözlerini kripto para sektörüne çevirmeyi başarmıştı.

Cointelegraph kaynağının aktardığı habere ve Teksas ile Ohio Üniversitelerinde çalışan John M. Griffin ile Amin Shams isimli araştırmacıların çalışmalarına göre, Bitcoin’in Aralık ayında 20.000 doları görmesinin arkasında aslında tek bir balina var. İki araştırmacı 2018 yılında yayınladıkları ilk araştırmalarında BTC’nin fiyatını arttırmak için Tether (USDT) kullanıldığını vurgulamıştı ve piyasanın tam düşüşe geçtiği anlarda yüklü miktarlarda satın alım yapıldığını kanıtlamıştı.

Sürpriz Balina Bitfinex Mi?

İkili yenilenen araştırmalarında bütün bu alımların arkasında USDT’nin olmasının tek bir mantıklı açıklaması olduğunu düşünerek harekete geçtiklerini ve araştırmanın sonunda Bitfinex’e ulaştıklarını ifade etti. 1 Mart 2017 tarihinden 31 Mart 2018 tarihine kadar her bir Tether ile Bitcoin işlemini inceleyen araştırmacılar, Bitfinex’in toplu alımları yapan ana balina olarak gözüktüğünü vurguladı:

”Bu satın alım modeli sadece yeni USDT’ler basıldıktan sonra görülmekte ve alımlar da sadece Bitfinex kullanan büyük bir hesap tarafından yapılmakta.”

Bitfinex ise anında konuya yanıt verdi ve bu iddiaların asılsız, araştırmanın ise hatalı olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra Bitfinex, iFinex ve kurucu isimlere açılan 1,4 trilyon dolarlık dava da araştırmadaki sonuçlara benzer ifadeler ortaya koymakta ve birçok yatırımcı bunun sonucunu beklemeye başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.