Analitik Şirketi Santiment’tan Bitcoin ve Altcoin’ler için FOMO Uyarısı

Santiment, kripto para piyasaları toparlanma mücadelesi verirken, kripto para piyasasının önünde yeşil bir deniz olduğunu ancak FOMO'nun henüz gelmediği uyarısında bulundu.
15:10
23 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Analitik şirketi Santiment, kripto para piyasaları toparlanma mücadelesi verirken, kripto para piyasaları için yükseliş ihtimalinin daha yüksek olduğunu ancak yatırımcılara FOMO’nun henüz gelmediğini belirtti.

FOMO Uyarısı

Santiment, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere, Ethereum (ETH) ve ApeCoin (APE), Fantom (FTM), Ethereum Classic (ETC) ve THORChain (RUNE) gibi altcoin’lerin yüzdesel olarak çift haneli büyüme kaydetmesine rağmen, sosyal medyaki konuşulmalarının düştüğünün altını çizdi. Analitik şirketine göre, sosyal medyadaki konuşulmalarının azalması kripto paralar için düşen tartışma oranlarını işaret ediyor ve yükselişi kaçırma korkusunun (FOMO) perakende yatırımcıları yakalamadığı ve piyasaların henüz yeterince ısınmadığını gösteriyor:

Bitcoin yüzde 12 yükseldi ve bu hafta 23 bin doların üzerine çıktı. Daha fazla yükselenler ise ETH (yüzde 33) ve ETC (yüzde 69), APE (yüzde 39), FTM (yüzde 33) ve RUNE (yüzde 31) gibi altcoin’ler oldu. Sosyal hacimin düşük kalması kalabalığın henüz FOMO ateşinin olmadığı anlamına geliyor.

Ethereum Yatırımcılarının Son Durumu

Ethereum‘a bakıldığında, analitik şirketi piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto paranın kilit yatırımcı gruplarının ETH’nin yaklaşık bin dolara düştüğü 13 Temmuz’dan sonra davranışlarını değiştirdiğini belirtti. Santiment’e göre, bin ila 10 bin ETH’si bulunan yatırımcıların bakiyeleri düşüyor. Analitik şirketi, 10 ila 100 ETH tutan yatırımcıların varlıklarını artırdığını, 100 ila bin ETH tutan yatırımcıların ise başlangıçta varlıklarını sattıktan sonra yeniden varlıklarını artırdığını ekledi:

Özellikle bin ila 10 bin arasında ETH tutan grubun varlıklarının miktarı düşüyor. Elbette bu düşüşe, gruptaki bir takım likidite havuzları ve belki de borsalar nedeniyle gerçek bir dump demek mümkün değil. Ama elbette varlıklarının miktarı düşüyor. 10-100 ETH grubu yavaş da olsa varlıklarını artıyor. Daha küçük grup olan 0-10 ETH tutan grup ise ne yapacağını bilmiyor, hiçbir şey yapmıyor, muhtemelen son dipten korkuyor ve hala endişeliler. 100 ila bin arasında ETH tutanlar başlangıçta biraz kâr aldı ancak ardından varlıklarını tekrar artırdı. Ve tüm bunlar 13 Temmuz’da gelen dip ile tetiklendi.

En büyük altcoin Ethereum, yazım sırasında bin 559 dolardan alınıp satılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar