reklamı kapat

Allianz Yatırım Yöneticisi: Kripto Paraları Yasaklayın Gitsin!

Allianz yatırım yöneticilerinden Andreas Utermann kripto paraların yasaklanması gerektiğini dile getirdi.
12 Aralık 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Allianz Global Investors CEO’su ve yatırım sorumlusu Andreas Utermann kripto paraların düzenleyiciler tarafından yasaklanması gerektiğini savundu.

Reuters tarafından hazırlanan rapora göre Utermann bir panelde İngiltere düzenleyicisi FCA’in yöneticisi Andrew Bailey’e şunları söyledi:

Kripto değerleri yasaklamalısınız, çünkü birçok yatırımcı yaşanan düşüşten ötürü paralarını kaybetti. Şahsen düzenleyicilerin kripto para konusunda daha sert kararlar almasını beklerdim.

Aynı zamanda Bank of England yöneticilerinden olan Bailey, Utermann’ın kripto paraların hakiki değerinin olmadığını düşündüğünü ve yorumlarının oldukça acımasız olduğunu belirtti. Merkez bankası yöneticisi ek olarak kripto para sektörünü yakından takip ettiklerini ve özellik ICO’ları mercek altına aldıklarını ifade etti.


Kripto para piyasası Bitcoin’in 20 bin dolar seviyelerinden 3500 doların altına kadar sarkmasıyla büyük kayıp yaşadı. %80’e varan bir değer kayıp söz konusu ve altcoin’lerde durum daha vahim.

FCA daha önce kripto paraları ve Blockchain’i hedef alıp poliçe belirlemek için bir görev kolu oluşturmuştu. Görev kolu teknolojinin potansiyel etkileri ve faydaları üzerinde araştırma yapacaktı ve bulgular üzerinden düzenleme haritası oluşturulacaktı.

FCA geçen ay bazı kripto para tabanlı türevleri yasaklayabileceğini duyurmuştu. Birçok yatırımcıya karmaşık, volatil ve genellikle kaldıraçlı türev ürünleri satılmasının pazar altyapına uymadığına dair endişe duyuluyordu. Öte yandan geçen ay düzenlenen bir konferansta kripto paraların popülerliğini biraz olsun kaybetmiş olmasının FCA üzerindeki baskıyı azalttığı konuşuldu. Eğer FCA’e ağır baskı yapılırsa kurum düzenleme yapmak için acele edebilir ve teknoloji gelişimine ket vurulacak bir uygulama yapabilirdi. Ancak ayı sezonunun en azından düzenleyici baskılarını kaldırdığı için olumlu tarafı da olduğu söylenebilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.