X


ABD Komitesinin Bitcoin Duruşması! İlk Açıklamalar, Kripto Yasakları Gelecek Mi?

Kripto paraları yakından ilgilendiren duruşma başladı. İlk açıklamalar neler?
22:59
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

PoW (iş kanıtı) algoritmasına sahip olan kripto paraların tükettiği enerji son bir yıldır yoğun tartışma konusu oldu. Hatta Elon Musk sadece bunu gerekçe göstererek Tesla’nın Bitcoin ödemelerini askıya aldı. BTC’nin geçtiğimiz yıl yükselişine sebep olan Tesla kabulü, bunun iptaliyle birlikte büyük düşüşünü de başlattı. Sonrasında Çin’in benzer gerekçelerden kripto para madenciliğini yasaklamasıyla Bitcoin madencileri Rusya, Kazakistan ve Amerika’ya göç etti.

ABD Komitesinin Bitcoin Duruşması

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Gözetim Alt Komitesi huzuruna çıkan beş endüstri uzmanı, milletvekillerinin kripto para birimlerinin enerji tüketimini nasıl ele alması gerektiği konusunda farklı görüşlere sahipti.

Eski Para Birimi Denetçisi Brian Brooks, “Kripto Para Biriminin Temizlenmesi: Blockchain’lerin Enerji Etkileri” konulu Perşembe günü yapılan duruşmadan önce yayınlanan yazılı ifadede altın da dahil olmak üzere diğer varlıklar göz önüne alındığında Bitcoin (BTC) madenciliğinin enerji tüketiminin “ekonomik olarak verimli” olduğunu savundu. Buna ek olarak Brooks, geleneksel küresel bankacılık sisteminin, BTC’nin mevcut piyasa değerinde ürettiği aynı miktarda değer üretmek için kabaca 2,5 kat daha fazla güç tükettiğini söyledi.

Duruşmanın Detayları

Soluna Computing’in kurucusu ve CEO’su John Belizaire ve duruşmaya katılan başka bir tanık, enerji açısından bakıldığında, madencilerin ve bilgisayarların kriptoya güç sağlamak için “israf olmadığını” ve yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimini teşvik edebileceğini söyledi.

Bugün olduğu gibi kripto madenciliğini sık sık eleştiren Cornell Tech profesörü Ari Juels, kripto alanını bir bütün olarak destekliyordu, ancak madencilik PoW yerine “enerji verimli alternatifler” lehine savundu. Ethereum blockchain’inin hisse kanıtına geçişinin muhtemelen “çok daha az elektrik” tüketeceğini ve Bitcoin‘den farklı olarak akıllı sözleşmeler ve NFT’ler gibi özelliklere sahip olacağını ekledi.

Washington’daki Chelan County’nin yakın zamanda emekli olan eski genel müdürü Steve Wright, benzer şekilde madencilik firmalarının “kripto para birimi üretiminin mümkün olan en kısa sürede verimli sonuçlara doğru teşvik edilmesini sağlayacak mekanizmaları” dikkate almaları gerektiğini ima etti. Wright, bölgedeki yüksek temiz enerji maliyetlerinin, birçok kripto madencisini “en azından yakın vadede” karbon yayan, fosil yakıtlı güç kaynaklarına doğru ittiğini belirtti.

ABD’li milletvekilleri, alan büyüdükçe kripto ve blockchain’e büyük önem veriyor gibi görünüyor. Aralık ayında, Senato Bankacılık Komitesi, stablecoin‘ler ve ABD’nin dijital para birimlerini benimseme yarışına nasıl katılabileceği konusunda bir oturum düzenledi. Brooks ayrıca, aynı ay içinde bir Meclis komitesinde, dijital varlıkların finansın geleceğindeki rolü hakkında duruşmada ifade verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar