f ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'ndan Şok Rapor! Kripto Paralar Fırsat mı, Tehdit mi? › COINTURK

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan Şok Rapor! Kripto Paralar Fırsat mı, Tehdit mi?

Özet

  • FDIC, 2023 risk incelemesinde kripto paralarla ilişkili risklere dikkat çekti ve kripto dostu bazı bankaların ve firmaların çöktüğüne işaret etti.

  • Raporda kripto paralarla ilgili olarak dolandırıcılık, yasal belirsizlikler ve güvenlik açıkları gibi riskler vurgulandı.

  • Ocak ayında FDIC ile birlikte Fed ve OCC, kripto paralara ilişkin riskler konusunda ortak bir açıklama yapmışlardı.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
16:35
15 Ağustos 2023

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), 2023 yıllık risk incelemesinde kripto paralarla ilişkili işlemlerin ABD bankacılık sistemine yönelik potansiyel risklerine dikkat çekti. ABD’de mevduatları sigortalayan ve finansal kurumları denetleyen birincil organ olarak hizmet veren FDIC’in raporda bankalar için daha geniş bir ekonomik, kredi, piyasa ve operasyonel zorluklar bağlamında çerçevelenen kripto paralarla ilişkili riskleri incelemek için önemli bir bölüm ayırmış olması dikkat çekti.

Rapordaki Kripto Paralarla İlgili Karmaşık Risk Vurgusu

2022 yılı kripto para piyasası için çalkantılı bir yıl oldu. Terraform Labs, BlockFi, Celsius, Three Arrows Capital ve FTX gibi büyük kripto şirketleri iflas ilan etti. Bu çalkantı bankacılık sektöründe de yankı buldu ve Silvergate ve Silicon Valley Bank gibi kripto dostu bankaların çöktüğü görüldü. FDIC, finans kurumlarının kripto paralarla ilgili karşı karşıya oldukları ve giderek artan sorunların farkında olunduğunu kabul ederken, ilgili riskleri yeterince ölçebilmek için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

FDIC’in tespiti kripto paraların dinamik ve yenilikçi doğası, tam olarak anlaşılmasını zorlaştıran yeni ve karmaşık risklerlerle dolu olduğu yönünde. Raporda kripto paralarla ilgili olarak dolandırıcılık, yasal belirsizlikler, yanıltıcı bilgiler, olgunlaşmamış risk yönetimi ve platformlardaki güvenlik açıkları gibi çeşitli tehditlerin altı çizilirken, önemli bir endişe kaynağı olarak kripto para sektöründeki bulaşma riskleri gösterildi ve bu durumun kripto paralarla büyük işlemler gerçekleştiren bankaları tehlikeye atabileceği belirtildi. Ek olarak, stablecoinler’in karşı karşıya oldukları mevcut koşullar nedeniyle stablecoin tutan bankalardan potansiyel mevduat çıkışlarının altı çizildi.

FDIC ve Diğer ABD’li Kurumların Kripto Para Mücadelesi

FDIC, kripto paralar konusunda proaktif bir hamle olarak Nisan 2022’de bir Finansal Kurum Mektubu yayımlamış, denetlenen kuruluşlarını risk değerlendirmesine yardımcı olmaları için devam eden ve kripto paralara ilişkili gerçekleştirdikleri işlemlerin tamamını açıklamaya zorlamıştı. Mayıs 2022’de FDIC, mevduat sigortasıyla ilgili yanlış beyanlarla mücadele etmek için bir kural uygulamış ve bunu Ağustos ayında kripto paralar için FDIC kapsamını ima eden şirketlere yönelik durdurma ve vazgeçme emirleri izlemişti.

Ocak ayına gelindiğinde, FDIC, Federal Reserve (Fed) ve ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) kripto para risklerine ilişkin ortak bir açıklama yaptıkları görüldü. Bu ortak açıklama, bankaların tüketici koruma normları doğrultusunda kripto paralara dönük işlemleri güvenli ve yasal bir şekilde üstlenerek gerçekleştirmeleri çağrısıydı.

Kripto para bağlantılı kaynaklardan fonlama nedeniyle likidite endişelerini vurgulayan üç ABD’li kurum da düzenlemelere uydukları sürece bankaların kripto para hizmetleri sunmalarının tamamen yasaklanmadığını altını çizmişlerdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI