reklamı kapat

ABD Darknet’te 24 Milyon Dolarlık Kripto Paraya El Koydu

17:00
27 Haziran 2018

ABD hükümeti darknet piyasalarındaki satıcılara ait 4.000 bitcoin’e el koydu. 4.000 bitcoin’in değeri güncel fiyatlara göre 24 milyon doların üzerinde.

ABD Adalet Bakanlığının yaptığı duyuruda, Ryan Farace ve Robert Swain isimli iki kişiye dava açıldığı belirtildi. Maryland’de yaşayan iki ABD’li, uyuşturucu üretmek ve darknet üzerinden bu uyuşturucuların dağıtımını yapmakla suçlanıyor. İddialara göre zanlılar Kasım 2013 – Haziran 2017 arasında sattıkları malların ödemesini Bitcoin’le aldı. Bu paraya ABD emniyeti el koydu.

Adalet Bakanlığı bu süreçte İçişleri Bakanlığı Güvenlik Soruşturmaları birimine bağlı ajanlarla birlikte çalıştı. Ajanlar 4.000 bitcoin’in yanı sıra kripto para madencilik cihazları, silahlar, uyuşturucu maddeler ve altın barlarına ulaştı ve el koydu. Savcı vekili Rod J. Rosenstein olay hakkında şöyle konuştu:

Suçlular darknet’te güvende olduğunu düşünüyor, ama bu yanlış. Suçluların ağını ifşa ediyoruz ve onlara adaleti getirmeye kararlıyız.

El konulan kripto paralar açık artırmayla satılabilir. Zira ABD’nin tecrübeli bir Bitcoin müzayedecisi olduğu biliniyor.

Hükümet geçmişte birçok kez darknet takibi sonucu bitcoin’lere el koydu. Bu konudaki ilk örnek Silk Road platformu. Platformun kurucusu Ross Ulbricht’e ait 80 bin bitcoin’e hükümet tarafından el koyuldu. Hükümet bitcoin’leri 2013 – 2014 yılları arasında açık artırmayla sattı. 2016 yılında ABD’de bir başka açık artırmada 2.700 bitcoin satıldı. Bu yılın başlarında ise Birleşik Devletler Kolluk Kuvveti Hizmeti USMS 3.800’den fazla bitcoin için açık artırma düzenledi.

Bu olaydan birkaç ay sonra hükümet dört kişiye sahte kimlik belgesi kullandığı gerekçesiyle dava açtı. Bu kişilerin 500 bitcoin’ine el koyuldu.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER