reklamı kapat

8 Bin Doların Altını Gören BTC’ye JP Morgan’dan Sonra Bir Darbe De Britanya’dan

5 Şubat 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Birleşik Krallığın en büyük bankası konumundaki Lloys Banking Group, kullanıcılarına kredi kartıyla kripto para satın alımını yasakladı. Bankacılık grubu bu kararıyla birlikte kripto paralara yasak getiren ilk Britanyalı banka olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz günlerde JP Morgan Chase, Bank of America ve Citigroup aynı yönde aldıkları kararı açıklayarak kullanıcılarını üzmüştü. Lloyds Banking Group bu hamlesiyle birlikte bu üç bankanın safına katıldı. Halifax, Bank of Scotland ve MBNA’yı bünyesinde barındıran Lloyds’un kararından toplamda 9 milyon kredi kartı müşterisi etkileniyor. Bu doğrultuda oluşturulan online kara liste, müşterileri bayrakla işaretleyecek ve kripto para satın alımını engelleyecek. Banka müşterileri bununla birlikte debit kartlarıyla kripto para satın almaya devam edebilecek.

BTC’nin bu hafta büyük değer kaybı yaşamasının bankayı bu kararı almaya iten temel sebep olduğu söylenebilir. Bankadan yapılan açıklama da bunu üstü kapalı bir şekilde doğrular nitelikte. Fiyatın düşmeye devam etmesi halinde müşterilerin büyük bir kredi kartı borcu altına girebileceğini ifade eden banka, bu yasağın müşterileri korumaya yönelik olduğunu savunuyor.

Öte yandan BTC’nin düşüşü sürüyor. Haberin hazırlandığı sırada BTC fiyatı 7100 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Bu, son 24 saatte % 15’lik bir düşüş demek. Sosyal medyada da hararetli tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Son zamanlarda altcoin’lere ilgi göstermeye başlayan bitcoin destekçisi ve madencisi John McAfee, Twitter’da şu sözleri sarfetti:

Lütfen piyasaya dair bir fikriniz olsun! Bitcoin, halen 3 ay öncekinden daha değerli. Uzun vadede bitcoin büyüyor. Bu kısa vadeli artış ve azalışları unutun. Kısa vadeli yatırımcıysanız gerçekçi olmanız gerekiyor.

CNBC’den Ran Neuner de McAfee’yi destekler şekilde konuştu. Kripto paraların şu anki toplam değerinin Aralıktaki değerle aynı olduğunu kaydeden Neuner, 1 sene önceye göre değer artışının 20 kat olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.