reklamı kapat

550 Yıllık Kapalıçarşı’da Bitcoin Kullanılmaya Başlandı

07:00
19 Haziran 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paralar her ne kadar aşağı yönlü yolculuklarına kararlı bir şekilde devam etse de bu durum Bitcoin’in popülerliğini dünyanın dört bir yanında arttırmasına engel değil. New York’ta faaliyet gösteren soğuk depolama platformu Xapo BitLicense aldı. Çin Halk Cumhuriyeti’nde kripto para çılgınlığı devam ediyor. İstanbul’daki Tarihi Kapalıçarşı’da ise ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul edilmeye başlandı.

New York Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), soğuk cüzdanlarında 10 milyar dolar değerinde Bitcoin olduğu tahmin edilen Xapo’ya BitLicense verdiğini duyurdu. Xapo, kullanıcılarına hem soğuk depolama hem de Bitcoin  altyapılı kredi kartı hizmeti sunuyor. Xapo’nun bünyesinde New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından lisans verilmiş 8 şirketin bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Çin Hükümeti kripto para karşıtı tavırlarıyla hem vatandaşlarını hem de dünya genelindeki kripto para yatırımcılarını şaşırtmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den gelen haberlere göre, ICO’lara katılımda bulunmak amacıyla Çinliler tarafından dünyanın dört bir yanında 2.000’den fazla vakıf kuruldu. Bu vakıflar çoğunlukla Singapur, Cayman Adaları, Malta gibi ülkelerde bulunuyor. Bu vakıfların maddi büyüklüğü ise 10 milyon ile 10 milyar yuan arasında değişiyor.

Öte yandan birkaç gün önce Reddit’te paylaşılan bir fotoğrafa göre dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından İstanbul Kapalıçarşı’da Bitcoin kullanılmaya başlandı. Kapalıçarşı’da yer alan bir döviz bürosu daha fazla turist ve ziyaretçi çekmek amacıyla böyle bir adım attı. Hepimizin bildiği üzere Türk Lirası son yıllarda çok zor zamanlar geçiriyor. Uluslararası basında ise bu durum, Türk Lirasının son dönemde uğradığı değer kaybına dayandırılıyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.