reklamı kapat

20 Yıl İçinde Kripto Paraların Hali Ne Olacak?

Rhett Creighton 20 yıl içinde insanların kripto para sahibi olmayacağını ve işe ihtiyaç duymayacağını düşünüyor.
11 Mart 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin Core kodtabanına katkılarıyla bilinen MIT Nükleer Mühendisliği Lisans Üstü diploması sahibi Rhett Creighton Bitcoin ve kripto para piyasası hakkında görüşlerini aktardı. 20 yıl içinde insanların kripto para sahibi olmayacağını düşünen Creighton “Bitcoin’deki Proof-of-work (PoW) güvenliğinin hiçbir şeyle kıyaslanamayacağını” kaydetti.

20 Yıl İçinde…

Bitcoin Private (BTCP) ve ZClassic (ZCL) gibi birçok altcoin projesinde Blockchain geliştiricisi olarak çalışan Creighton küçük coin’lerde %51 saldırısının daha kolay olduğunu belirtti. Fork’ların ise “istediğimizi seçme özgürlüğü” verdiğini ekledi. Creighton sözlerinin devamında şöyle konuştu:

20 yıl içinde ekonomi %90 makinelere dayalı olacak. İnsanlar istemediği sürece çalışmak zorunda olmayacak. İnsanların işe ihtiyaç duymayacağı düşünüldüğünde, çoğu hiçbir kriptoya veya özel anahtara sahip olmayacak, dolayısıyla bunun hakkında endişe duymaları gerekmeyecek. Bu çoğunlukla makinelerin ve büyük merkezsiz organizasyonların görevi olacak.


Gelecekte Blockchain

Hem halka açık hem de özel Blockchain’lerin kullanım durumlarının gelecekte nasıl olacağı sorulan Creighton şöyle konuştu:

Git, Bitcoin’dekine benzeyen bir Merkle-DAG (yönlendirilmiş çevrimsiz grafik) veri yapısı kullanıyor. Bu, 2005’ten beri Linux Kernel kaynak kodunu takip edip güvence altına alıyor çünkü Linus Torvalds bir “Blockchain” kullanmanın gerekliliğini anladı. Veya bir Merkle-DAG’in muhtemelen trilyonlarca dolar değerinde altyapıdan sorumlu kaynak kodunun değişmez oluşunu garanti ettiğini. İnsanlar bana özel Blockchain’in en büyük değeri neyde kontrol ettiğini sorduğunda genellikle Git’in cevap olduğunu düşünürüm.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.