X


2 Trilyon Dolarlık Değer: Kripto Para Birimlerinin Büyümesi Devam Ediyor

Kripto para birimi piyasası yaşanan son yükselişler sonrasında 2 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakmayı başardı. 
10:19
13 Nisan 2021

Kripto para birimleri yükseliş grafikleri çizmeye devam ederken dün, Litecoin (LTC) ve Stellar (XLM) ve özellikle Binance Coin (BNB) deyim yerindeyse muhteşem performanslar sergiledi. LTC ve XLM son 1 hafta içinde yaklaşık olarak %15 yükselirken BNB, %50’de fazla artış yaşadı.

Piyasa Değeri Artıyor

Hem Bitcoin’in hem piyasa değeri bakımından en büyük kripto para olan Ethereum’un hem de altcoin’lerin artması ile toplam kripto para piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerine çıktığı görülüyor. Bu noktada kripto para piyasa değerinin 1,1 trilyon dolarlık kısmını Bitcoin’in oluşturduğunu belirtmek gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan açıklamalara göre özellikle son yaşanan artışla birlikte BNB’nin piyasa değeri Santander dahil geleneksel bankaları geride bıraktı. BNB’nin piyasa değeri yaklaşık olarak şu anda 88 milyar dolar seviyesinde.

Bunlara ek olarak diğer kripto para birimlerinde yaşanan artışlar da toplam kripto para piyasa değerini yukarıya çekiyor. Örneğin geçtiğimiz hafta Zcash, Litecoin ve IOTA %15’in üzerinde artış sergilediler ve tüm bu yükseliş hamleleri ile kripto para piyasasının toplam değeri 2,1 trilyon dolara kadar yükseldi.

Artışın Arkasındaki Etmenler

2020 yılında henüz ralli başlamadan önce pek çok analist yeni rallinin kurumsal yatırımcılar tarafından yönetileceğini ve bu sebeple yaşanacak boğa koşusunun diğerlerinden farklı olacağını ifade ediyordu.

Gerçekten 2020 ve 2021 yıllarında kurumsal yatırımcı oranı arttıkça Bitcoin fiyatı yükseldi ve bir nevi ralli kurumsal yatırımcılar tarafından kontrol edilmiş oldu. Örneğin; MicroStrategy Bitcoin’i rezerv varlığı olarak kabul ettiğini açıklarken, Tesla Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı.

Bunlara ek olarak geleneksel bankalar da artık kripto para birimleri ile daha fazla ilgileniyor. Çünkü banka yetkilileri bu yönde gelen taleplerin artık göz ardı edilemez olduğunu düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar