Reklam

140.000 Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılarına 2 Yıl Hapis!

Kendilerini HitBTC müşteri hizmetleri olarak tanıtarak 23 Bitcoin (BTC) çalan iki kardeş tutuklandı.
15:00
17 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir Bitcoin (BTC) yatırımcısını, kendilerini ünlü kripto para borsası HitBTC çalışanları olarak göstererek 140.000 dolar değerinde dolandıran iki Kanada vatandaşı, iki yıl hapis cezası alabilir.

Cointelegraph kaynağının aktardığı habere göre, Jagroop Singh Khatkar ve Karanjit Singh Khatkhar isimli iki kardeş, elektronik dolandırıcılık nedeniyle tutuklandı ve mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. 2018 yılında Twitter üzerinden gerçekleştirilen bu dolandırıcılık aslında bu yılın Temmuz ayında kendisine yer bulabildi.

HitBTC Kurbanı: Onlara Üzülüyorum

Dolandırılan 63 yaşındaki kadın, aslında yaşadığı bir sıkıntı sonrası kendisine borsanın müşteri hizmetleri olduklarını belirterek ulaşan iki kardeşe borsaya bağlı hesabının şifresini ve kullanıcı adını vererek böyle bir dolandırıcılığa kurban gitti. Hesaba giriş yapan kardeşler, 23 Bitcoin‘i yani o anki değerine göre 140.000 doları alarak hesaptan çıkış yaptılar.

Mahkeme evraklarına göre Singh Khatkar kardeşler bilerek, isteyerek ve kötü amaç güderek başkasının varlıklarını ele geçirdi ve bunları transfer etti. Bu kimliğin başkasına ait olduğunu bilerek hesaba giriş yapan kardeşler sadece elektronik dolandırıcılıktan değil aynı zamanda kimlik hırsızlığından da hüküm giyebilir.

HitBTC kurbanı kadın ise konu hakkında şu açıklamada bulundu:

”Onlar için üzülüyorum. 27 yaşında bir oğlum var ve umarım zekalarını daha yararlı başka bir şey için kullanabilirler.”

Aslında kripto para odaklı dolandırıcılıklar neredeyse hız kesmeden yoluna devam ediyor ve bu linkten detaylarını okuyabileceğiniz bir habere göre, Türkiye içerisinde de ünlü bir iş adamının adıyla benzer bir taktik denenmekte. Her zaman bu tip dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmakta ve borsa çalışanlarına bile şifre veya benzeri bilgiler vermemekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar