reklamı kapat
  • BTC  :  39.781,07 ₺
  • ETH  :  1.342,97 ₺
  • BCH  :  2.744,14 ₺
  • XRP  :  3,33 ₺
  • NGC  :  1,71 ₺
  • BTC 39.781,07
  • ETH 1.342,97
  • BCH 2.744,14

1 Ağustos Öncesi Piyasa Durulmuyor: BTC 2800 Doları Gördü

21 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin yukarı yönlü fiyat performansına devam ediyor. Hafta sonu 1830 dolara kadar düşen bitcoin fiyatı, olağanüstü bir geri dönüşle 2800 doların üstünü gördü.

Bitcoin topluluğu, yeni haftaya BIP 91 sürpriziyle girdi. Madenciler, SegWit teklifi ile Digital Currency Group’un desteklediği SegWit2x arasındaki mücadelede ‘ara bulucu’ işlevindeki BIP 91 protokolünü işaret etmeye başladı.

Teknik istikrarsızlıklar sebebiyle geliştiriciler için zorluklara sebep olabilecek BIP 91, buna rağmen ağ bölünmesine gitmemek için madencilerin ve bitcoin topluluğunun son şansıydı. Ağ bölünmesi, aynı zamanda iki farklı bitcoin’in ortaya çıkışı demek.

BIP 91, kullanıcı aktivasyonlu soft fork’un tersine madenci aktivasyonlu soft fork olarak biliniyor. BIP 91’in yüzde 80 aktivasyon eşiğini aşması halinde SegWit aktive edilecek. Bununla birlikte transaction malleability denilen “hatalı işlemler” konusuna çözüm getirilecek ve ölçeklendirme sorunu aşılmış olacak. Coindance verilerine göre bu eşik aşıldı ve BIP 91 birkaç gün içinde kilitlenebilir.

Bitcoin piyasası, şirketler, topluluk ve yatırımcılar bitcoin bloklarını optimize edecek ve bitcoin işlem ücretlerini düşürecek ölçeklendirme çözümünü uzun süredir bekliyor.

SegWit’in SegWit2x ile gerçekleşmesi beklenirken bitcoin mempool’unun boyutu aniden düşmüştü. Bunun üzerine, aralarında Blockstream’den Samson Mow’un da olduğu uzmanlar kasıtlı spam saldırılarına dair endişeli olduklarını dile getirmişti.

An itibariyle en önemli bitcoin cüzdan sağlayıcılarından biri olan Blockchain’de orta boyutta bir işlem için byte başına işlem ücretinin 90 satoshi olduğu görülüyor. Yani, ortalama işlem ücreti 0.5 ila 0.9 dolar arasında değişiyor. Birkaç ay önce işlem ücreti, 5 doların üzerine çıkmıştı.

SegWit’in aktivasyonuyla birlikte bitcoin bloklarının boyutu yüzde 75’e kadar düşecek ve işlem ücretleri azalacak. Tüm bunlar dikkate alındığında sektörde oluşan olumlu havanın fiyatı 2800’lere taşıdığı rahatlıkla söylenebilir.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

loading...