X


Yine Çin, Yine Bitcoin (BTC) Darbesi: BTC Madencilerinin Elektriği Kesildi

Yeni bir Çin darbesi, Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?
22:48
30 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bundan 1 hafta önce 20.000 doları test ederken, Çin ve ABD’den gelen kötü haberler bir anda bütün piyasayı kana bulamıştı. ABD’nin kripto para cüzdanları regülasyona tabi tutacağı açıklaması ile Çin’in 4,2 milyar dolarlık kripto paraya el koyduğu açıklaması, kesinlikle piyasalarda depreme sebep oldu.

Bitcoin Madencilerine Elektrik Darbesi

Şimdi ise Bitcoin’in yine 20.000 dolar üstüne çıkmaya çalıştığı şu saatlerde Çin’den bir son dakika açıklaması geldi. Birden fazla kaynağın aktardığı bilgilere göre Çin içerisindeki Bitcoin madencileri devlet yetkilileri tarafından tam anlamıyla tehdit edilmekte. Çinli yetkililerin Bitcoin madencilerinin elektriklerini kestiği ve artık madencilere elektrik verilmeyeceğini duyurdukları belirtiliyor.

çin bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Özellikle Çin’in Yunnan bölgesinde birçok enerji santralinin Bitcoin madencilerine enerji vermeyi reddettiği vurgulanıyor. Yunnan, Çin’in en büyük dördüncü Bitcoin madencilik bölgesi olarak biliniyor. İç Moğolistan, Sichuan ve Xinjiang bölgeleri ise Yunnan’ın üstünde yer almakta. Sadece Yunnan içerisinde değil, bunun yanı sıra Baoshan bölgesinde de madencilerin zor anlar yaşadığı belirtilmekte.

Çin, Daha Önce de Benzer Adımlar Attı

Aslında Çin hükümeti Haziran 2020 tarihinde de ülkedeki 64 madencilik tesisini yasa dışı işlem yaptıkları gerekçesiyle kapatmıştı. Gerekli izinleri almadan Bitcoin madenciliği yaptığı belirtilen tesislerden binlerce madencilik cihazı toplandı ve bunların hepsine el konuldu. Yunnan’ın Bitcoin madencilerine karşı açtığı bu savaş ise hala devam ediyor gibi gözüküyor.

Peki Bitcoin madencilerine elektrik verilmemesi tam olarak neye sebep olabilir? Çin, Bitcoin madenciliği konusunda lider ülke konumunda. Bu da hash rate’in çoğunluğunun Çin merkezli olduğunu gösteriyor. Eğer Çin’deki BTC madencilerine elektrik verilmezse ağdaki işlemler durma noktasına gelebilir.

Bitcoin Bundna Nasıl Etkilenir?

2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin işlemleri için 2-3 beklendiği anlar yaşanmıştı ve şu an durum böyle olmasa da madencilerin sayısında önemli bir azalma kaçınılmaz sonu hazırlayabilir. Tabii ki buna ek olarak Bitcoin ağının güvenliğinin de madencilerin yokluğunda azalacağı biliniyor.

Bundan kısa süre önce 4,2 milyar dolarlık kripto paraya el koyan Çin, şimdi de Bitcoin madenciliğini net bir şekilde hedef alıyor. Lider kripto para birimi ise bütün bunlar karşısında hala 19.000 doların üzerinde durmakta. Sadece bu direniş bile BTC’ye yönelik nasıl bir talep olduğunu ortaya koymakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar