X


Son Dakika: Terra’nın Yeni Kurtarma Planı UST ve LUNA’ya Ne Olacak?

Terra'nın CEO'su Do Kwon, UST ve LUNA için yeni bir plan yaparak onları tekrardan hayata döndürmeye çalışıyor.
15:00
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

UST, bilindiği üzere dolara olan sabitini yitirmişti. LUNA ile algoritmik olarak çalışan UST, sabitini yitirmesiyle LUNA’yı da etkilemiş ve onun %95 kadar düşüşüne sebebiyet vermişti. Bu süreçte Terra’nın kar gütmeyen vakfı LFG, piyasaya BTC borç vererek çözüm bulmaya çalışıyordu. Ancak Terra’nın CEO’su, acil duruma el atıyor ve LFG’nin çözümünü iptal ederek yeni yollar bulmaya çalışıyor.

Kurtarma Planı

Dün CEO, çözüm yolunun LUNA basımını artırıp LUNA yakarak UST arzını artırmaktan geçtiğini söylemişti. Bugün ise CEO, 1,4 milyar UST’nin yakılacağını ve 240 milyon LUNA’nın stake edileceğini belirtiyor.

Terra’nın CEO’su Do Kwon, böylece taban havuzu genişleterek algoritmik stablecoin TerraUSD (UST)’yi daha iyi dengelemeyi planlıyor. Bu önerge, Terra’nın platformunda %50’nin üzerinde bir oy oranıyla 220.000 oy alarak kabul ediliyor. Böylece UST’nin arzının azaltılmasıyla UST’nin fiyat dengesine ulaşması bekleniyor.

Plan İşe Yarar mı?

Bu süreçte bu plan, bazı engeller de içeriyor. Sistemin zincir üstü spreadlerinin sağlığının geri gelmesi için hızlı bir şekilde yeterince UST’nin arzdan kaldırılamayacağı düşünülüyor. Ancak yine de ekip, bunu bir şekilde hızlandırmayı planlıyor ve acil durum ilan ediyor. 240 milyon LUNA’nın stake edilmesi ise Terra ekosisteminin ağ yönetimini güçlendirmesini hedefliyor. Yaklaşık 200 milyon dolara denk gelen bu stake, ne yazık ki projeyi kurtarmak için yeterli miktar niteliği taşımıyor.

Öte yandan bazı kripto yorumcuları, bu planların işe yarayacağını, LUNA ve UST’nin içinde bulunduğu ölüm sarmalından bir şekilde çıkacağını düşünüyor. Do Kwon, bu süreçte hızlı ve aktif çözümler üretmeye çalışıyor. Ayrıca UST ve LUNA’nın şu anda bulunduğu konum diğer stablecoin ve altcoinleri de etkiliyor. Dolayısıyla Terra, bu süreçte belki de diğer projelerden destek dahi alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar