Yatırımcılar Dikkatli Olmalı! Bu Altcoin’de Durumlar Karışık!

Popüler altcoin'in geliştirici aktivitesine göre gösterdiği güç gösterisi, bazı zıt görüşlerden dolayı durmuş gibi görünüyor. Kripto analiz şirketi Santiment'e göre, altcoin'in geliştirici aktivitesi zirveye ulaşmasının ardından 28 Eylül'den beri önemli ölçüde düştü.
11:00
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Cardano‘nun (ADA) geliştirici aktivitesine göre gösterdiği güç gösterisi, bazı zıt görüşlerden dolayı durmuş gibi görünüyor. Kripto analiz şirketi Santiment’e göre, Cardano Blockchain’indeki geliştirici aktivitesi zirveye ulaşmasının ardından 28 Eylül’den beri önemli ölçüde düştü.

Cardano Ağı için Son Durum Raporu

Ağın ve geçtiğimiz günlerde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen Vasil güncellemesinin ardındaki geliştirici ekibi olan Input Output Global (IOG) ise geliştirici aktivitesinin düştüğü iddialarına karşı çıkıyor. Şirket tarafından yapılan haftalık güncellemede Cardano ağı üzerinde başlatılan proje sayısının bin 113’ü geçtiği ve 100 projenin lansmanının yapıldığı bildirilirken, ağ üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin sayısının 50 milyon sınırı geçtiği belirtildi.

Cardano için bu, Vasil güncellemesinden bu yana ulaşılan mükemmel bir dönüm noktasına işaret ediyor. Ancak Cardano ekosisteminde kaydedilen işlem sayısının yavaşlamaya girdiği görülüyor. 2 Ekim itibariyle Cardano ağının geliştirici aktivitesi 6 Eylül’deki seviyelerine geri döndü. Dahası, geliştirici aktivitesi arka planda dikkatle takip edilen tek faaliyet değil.

Zamanda Geriye Gitmek

Cardano, bir süredir 0,43 dolardaki fiyat seviyesinin yakınlarında hareket ederken, altcoin yeniden yükselişe geçecek gibi görünüyor. Altcoin’in fiyat grafiğine bakıldığında, ADA’nın mevcut momentumun dört hafta önceki durumuna benzer olduğu görülüyor. Ayrıca, 2 Ekim itibariyle Göreceli Güç Endeksi (RSI), ADA’nın dört haftalık destek seviyesine yaklaştığını gösteriyor. Bu pozisyonda, ADA, 3 Eylül’deki destek seviyesini kaybetmemenin bir yolunu bulmayı başardı ancak mevcut şartlarda durum aynı mı? Gelin daha yakından bakalım.

RSI’nin 37,76’da olduğu göz önüne alındığında, fiyatın yükselişe geçmesinin satıcıların merhametine kaldığı varsayımında bulunulabilir. Ancak, diğer göstergelere bakılmadan durumun siyah beyaz kadar kesin olmadığı söylenebilir. On Balance Volume (OBV) metriğine göre, ADA son 24 saat içerisinde yüzde 25 oranında hacim kaybını geri kazanma yolunda hareket ediyor. Kesinlik olmasa da, OBV’nin 1 Ekim’de 43.30 milyara düşmesi dip olabilir. Bu durum nedeniyle ADA’nın hala yükseliş trendine dönme şansı söz konusu.

Chaikin Para Akışı (CMF) için ADA’nın yukarıda belirtilen Eylül modelini izlemesine yardımcı olması hayati önem taşıyor olabilir. Bununla birlikte, CMF eksi 0,11 seviyesinde bu da yakın zamanda ADA’ya daha az para girişi olduğu anlamına geliyor. Ayrıca CMF, hacimde artışın başlamak üzere olduğunu ortaya koyuyor. Eğer bu olursa, ADA, günlükte yüzde 2’yi bulan bir toparlanmaya kaydedebilir. Öte yandan, kontrolün hala ayılarda olduğuna dair birtakım işaretler söz konusu. Bu bakımdan altcoin’e yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dikkatle hareket etmeleri gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar