Yatırımcılar Dikkat! Ethereum’un Parlak Projesi Işıldıyor!

Ethereum ağının öne çıkan projelerinden olan bu bu uygulama her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor. Toplam rakamlarda ise rekor kırıyor.
01:30
1 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum Name Services (ENS) etrafında dolaşan spekülasyonlara rağmen, 2022’de kripto topluluğu bu konuda iniş ve çıkışlara tanık oldu. Nisan-Mayıs aylarında 3 ve 4 basamaklı ENS alan adlarına yönelik talepte bir artış görüldü. Peki Ağustos aynı beklentiye karşılık verebilir mi?

Hareketli Bir Dönem

ENS alan adları, pazarda her türlü harekete tanık oldu. “ENS alan adı” arama terimi için Google trend verileri, Mayıs ayının başından bu yana internet kullanıcılarının bu konuya olan ilgisinde kademeli bir düşüş yaşandığını ortaya koydu. Her ne kadar popülerlik bir darbe almış olsa dahi, platformun performansının tam olarak etkilendiğini de söyleyemeyiz.

ENS platformu iki milyon kayıtlı alan adına ulaşmasıyla birlikte önemli bir dönüm noktasını aştı. Gerçekten de, sadece dört ay içinde büyük bir artış yaşandı. Bu, protokolün Nisan ayında bir milyon kayıtlı alan adını geçmesinden sonra ENS fiyatının %90’ın üzerinde arttığı anlamına da geliyor.

Merakla beklenen Merge, artan aktivitede küçük bir rol oynamış olabilir. Başka bir faktör, Ethereum işlemleri için ödenen gaz ücretlerindeki düşüş olabilir. Tarihsel olarak,  geçmişte gaz ücretlerinde ne zaman düşüş yaşansa, alan kaydı etkinliği arttı.

Nisan sonunda yaşanan kayıtlardaki ani artış, proje için rekor bir ayın yaşanmasını sağladı. Ancak Ağustos ayı, Nisan veya Haziran ayına göre farklı parametrelerde bir miktar düşüşün yaşandığı ay oldu. Dune Analytics’ten alınan verilere göre, yazının hazırlandığı sırada, yeni alan kayıtları 296.150’yi gördü. Bu arada, bu ay 33.740 yeni adres sisteme kaydedildi.

ENS alanlarına olan ilginin bir sonucu olarak, protokol, kayıtlardan ve yenilemelerden elde edilen aylık geliri 4.838.962 dolar olarak hesaplandı. Buna ek olarak, satış hacmi de Ağustos ayı geride kalırken benzer bir senaryoyu yineledi.

ENS alan adları satış hacmi bu yılın başlarında zirve yaptı ve ikincil satışlar Mayıs ayı boyunca 60 milyon dolara yaklaştı. Aslında, Messari’nin öngörüsüne göre, nokta sonrasında gelen 3 basamaklı adreslerin taban fiyatları 20 ETH’ye ulaştı.

Token Yükseliyor

Genel olarak ENS, geçmişinin üstesinden geldi diyebiliriz. Yine de özellikle Mayıs ayından bu yana kaybettiği kazanımlara ulaşmaya, ya da onları geri kazanmaya çalışıyormuş gibi görünüyor. Bu ay, platform tarafından kaydedilen Eth kayıtlarında %66’lık bir düşüş görüldü. Aynı dönemde, ENS tokeni başına fiyat %29 düşüş kaydetti. Yazım sırasında ENS Token’in, CoinMarketCap’te %2 artarak 12.65 dolar civarında işlem görmesiyle bir miktar rahatlama yaşadığı görüldü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar