reklamı kapat

Yatırımcılar BTC’ye Yöneliyor: Ripple (XRP) Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Ortaya çıkan son veriler bazı bölgelerde yatırımcıların Ripple’a olan ilgisinin düştüğünü gösteriyor.
08:18
31 Ağustos 2020

Ortaya çıkan son verilere göre, geçtiğimiz yıldan itibaren kripto para piyasasına giriş yapan Japon yatırımcıların büyük çoğunluğu sadece Bitcoin’e (BTC) yatırım yapıyor olabilir.

Japonya’da BTC Hakimiyeti

Japan Virtual and Crypto Assets Exchange Association (JVCEA) tarafından yakın zamanda yayınlanan verilere göre Bitcoin’in Japon piyasasındaki altcoin’lere göre hakimiyeti Nisan ayında %87’nin üzerine çıktı. Aylık işlem hacminin %6’sından fazlasını başka hiçbir token oluşturmadı. Ayrıca aynı zaman diliminde, Japonya’da spot kripto işlemlerinde kullanılan aktif hesap sayısı 13.987 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bunun yanında Japonya merkezli kripto borsası Bitbank’ta piyasa analisti olan Yuya Hasegawa konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Japon yatırımcıların altcoin’lere olan genel ilgisi, Bitcoin’e olan ilgilerine göre zamanla azalmış gibi görünüyor. Aktif hesapların sayısındaki artış göz önüne alındığında, Japonya’da piyasaya yeni katılanların büyük çoğunluğu, özellikle geçen yazdan bu yana, muhtemelen sadece Bitcoin ile ilgileniyor.” ifadelerini kullandı.

Ripple En Büyük Kaybeden

Her ne kadar son zamanlarda Ripple’da (XRP) genel bazda büyük bir ilgi artışı görülse de Japonya’da işlem tam tersini gösteriyor gibi. Hasegawa’nın analizi, XRP’nin Japon kripto yatırımcıları arasında en büyük kaybedenlerden biri olduğunu gösteriyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan Ripple, bir zamanlar Japonya’nın kripto piyasasında aylık bazda işlem gören değerin yaklaşık olarak %40’ını oluşturuyordu. Ancak Nisan ayındaki verilere bakıldığında bu oranın %5’e kadar gerilediği görülüyor.

Öte yandan araştırma sonuçlarına göre, Bitcoin de Şubat ayında MonaCoin‘e (MONA) karşı kısa bir süre kaybetti. Ancak Mart ayında salgının ilk aşamalarının ardından BTC’nin hakimiyetini yeniden kazandığı görülüyor.

Ancak her ne kadar Japon piyasasında durum böyle olsa da genel piyasa göstergeleri incelendiğinde Bitcoin liderliğindeki piyasada BTC’de artış yaşandığında XRP’de de artış yaşandığı görülüyor. Dolayısıyla bu durumun küresel koşullarda XRP fiyatını çok da etkilemediği görülüyor.

Bunların yanında CoinMarketCap verilerine göre lider kripto para biriminin piyasa hakimiyeti 2017 yılından bu yana %70’in üzerine çıkamadı ve günümüzde yaklaşık olarak %58 seviyesinde yer alıyor. Analistlere göre ise BTC’nin piyasa hakimiyeti açısından çok düşük seviyelerde yer alması, “hakimiyetin dibi gördüğü” şeklinde yorumlanıyor ve bu noktadan sonra yükselişe geçebileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla hakimiyet artmaya başlarsa “altcoin’ler için kötü” olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.