X


XRP Son Durum: Ripple’a Karşı Bir Dava Daha Açıldı!

Ripple’a bir dava daha açıldı.
13:14
27 Ocak 2021

Ripple ödeme protokolünün ve XRP tabanlı ürünlerin arkasındaki bir Blockchain şirketi olan Ripple Labs, firmanın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia eden başka bir davayla daha karşı karşıya kaldı.

XRP Bir Darbe Daha Aldı

25 Ocak tarihli bir dava dosyasına göre, Floridalı XRP yatırımcısı Tyler Toomey, Ripple Labs ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a karşı hukuk davası açtı. Dava, sanıkların Florida Finansal Düzenleme Ofisi’ne kayıt yaptırmayarak Florida menkul kıymetler yasalarına uymadıklarını iddia ediyor.

Toomey konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Ripple Labs ve Garlinghouse’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 22 Aralık 2020’de açılan bir başka davayla daha karşı karşıya olduğuna da değindi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ASlında yeni dava dosyası da Ripple‘ı milyonlarca dolarlık lisanssız XRP token satmakla ve bu satışlardan büyük gelir elde etmekle suçluyor. Konuyla ilgili olarak, “Ripple’ın gelirinin büyük çoğunluğu XRP satışlarından (1 milyar doların üzerinde) geldi ve Ripple, bu satışlardan elde edilen gelirleri operasyonlarını finanse etmek için kullandı.” açıklaması yapılıyor.

XRP Bir Menkul Kıymet Mi?

Bunlara ek olarak dava dosyasında Ripple’ın, XRP’nin menkul kıymet olmadığını iddia ettiğine ve bu şekilde insanları yanlış yönlendirdiğine de değiniyor. Toomey, davalıların XRP‘nin gerçekten bir menkul kıymet olduğunu bildiğini savundu ve Ripple’ın, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu bildiğini iddia etti.

XRP Fiyatı

SEC, 2020’nin sonlarında Ripple’a karşı harekete geçtikten kısa bir süre sonra, Coinbase ve Binance gibi çok sayıda kripto şirketi, XRP’yi platformlarından kaldırdı. SEC ve dolayısıyla borsaların delist kararları sebebiyle düşüşe geçen XRP fiyatı 0,17 dolara kadar geriledikten sonra toparladı ancak XRP’nin uzun süre eski haline dönemeyeceğini düşünen pek çok isim bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar