XRP, Kripto Piyasasının Gerisinde Kalıyor – Eylül Ayı Değerlendirmesi

Özet

  • XRP fiyatı, Eylül ayının başlarında ABD doları endeksinin yükselmesiyle düşüş yaşadı ve genel kripto piyasasının gerisinde kaldı.

  • Büyük balinaların XRP transferleri, piyasa üzerinde etkili olabilirken, cüzdanlardaki XRP arzının dağılımı değişiyor.

  • Teknik analiz, XRP'nin ayı flama formasyonu içinde işlem gördüğünü ve fiyatın 0,40 dolara doğru düşme riski taşıdığını ancak kapanışların 0,54 dolara doğru bir yükselişe işaret edebileceğini gösteriyor.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
22:20
5 Eylül 2023

XRP son dönemde kripto piyasasındaki hareketliliğin gölgesinde kalmış gibi görünüyor. Düşük performans sergileyen varlık, özellikle Eylül ayının başlarında dikkat çeken bir gerileme yaşadı. Bunun arkasındaki nedenlerden biri ise büyük balinaların varlıklarını hareket ettirmesi olarak değerlendiriliyor. Bu içerikte XRP’nin son durumunu ve Eylül ayına dair olası senaryolarını inceleyeceğiz.

XRP, Piyasanın Altında Performans Gösteriyor

XRP fiyatı 5 Eylül’de yaklaşık %1,5 düşerek 0,50 dolara geriledi ve aynı dönemde yaklaşık %1 düşen daha geniş kripto para piyasasının altında bir performans sergiledi. Bu düşüş ABD dolar endeksinin (DXY) yükselişiyle aynı zamana denk geldi. Doların kripto paralarla korelasyonu Temmuz ayından bu yana sürekli olarak negatif seyrediyor.

XRP’nin düşüşü yatay bir konsolidasyon eğiliminin parçası gibi görünüyor. Yatırımcılar fiyat artar artmaz kar elde etmek için XRP satın alıyor ve böylece fiyatını 0,49-0,51 dolarlık dar bir işlem aralığında kalıyor. Artan XRP satış baskısının ardındaki olası nedenlerden biri de muhtemelen büyük balina transferleridir.

Örneğin 3 Eylül’de anonim bir adres BitStamp borsasına yaklaşık 15 milyon dolar değerinde 29,7 milyon XRP token gönderdi. Bu miktar XRP piyasa trendlerini etkileyecek kadar büyük değil ancak CoinCarp tarafından takip edilen verilere göre gönderici en zengin 98. XRP sahibi olan bir balina.

XRP’nin balina adresleri arasındaki arzına bakıldığında, çoğu yatırımcı arasındaki dağılım da görülmektedir. Örneğin bakiyesi 1 milyon ila 10 milyon token (kahverengi) arasında olan kuruluşların elindeki XRP arzı 3 Eylül’den bu yana azalmaya devam ediyor.

Benzer şekilde 100 milyon ile 1 milyar token (yeşil) arasında bakiyesi olan balinaların elindeki XRP arzı da aynı dönemde düştü. İlginç bir şekilde 10 milyon-100 milyon XRP bakiyesi olan cüzdanlar (siyah), 100 milyon-1 milyar bakiyesi olan cüzdanlardan gelen arzı ele geçirmiş.

Eylül Ayı İçin XRP Fiyat Analizi

Teknik açıdan bakıldığında XRP, ayı flama formasyonunun kırılma aşamasına girmiş görünüyor. Ayı flaması, fiyatın düşen bir trend çizgisi direnci ve yükselen bir trend çizgisi desteği ile tanımlanan bir aralık içinde konsolide olmasıyla karakterize edilen bir düşüş formasyonudur. Fiyat alt trend çizgisinin altına düştükten ve bir önceki düşüş yüksekliği kadar düştükten sonra flama hedefi görülür.

Bu teknik analiz kuralının bir sonucu olarak XRP fiyatı Eylül 2023’te mevcut fiyat seviyelerinden yaklaşık %20 daha düşük olan 0,40 dolara düşme riski taşıyor. Buna karşılık XRP’nin 0,52 dolar civarındaki 200 günlük üssel hareketli ortalamasının (200 günlük EMA; mavi dalga) üzerinde bir kapanış ayı flamasının kırılmasını geçersiz kılabilir veya geciktirebilir. Bunun yerine fiyat flamanın 0,54 dolar yakınındaki üst trend çizgisine ya da 0,56 dolar yakınındaki 50 günlük EMA’ya (kırmızı dalga) doğru yükselmeye hazırlanıyor. Bu yükseliş senaryosu Eylül ayında mevcut fiyat seviyelerinden %7-15’lik bir fiyat artışına neden olabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar