reklamı kapat

”XRP Kesinlikle Menkul Kıymet Değil”

13 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Finansal teknoloji startup’ı Ripple kendi kripto parası XRP’nin ABD düzenlemelerine tabi menkul kıymet olduğu iddialarını reddetti.

XRP token’i San Francisco merkezli şirketin Blockchain ürünlerinden bir tanesi. XRP token’i şu anda 22 milyar dolar piyasa değeri ile 3. büyük kripto para konumunda.

Bazı iddialara göre XRP token’ini sadece yatırımcılar tarafından alındığı için token’in menkul kıymetler düzenlemesine tabi tutulması gerekiyor. Hisse senetlerine, bonolara ve ICO’lara uygulanan yasaların XRP için uygulanması öne sürülüyor. Eğer XRP token’i menkul kıymet olarak görülürse hem Ripple için hem de XRP token’ini listeleyen kripto para borsaları için yasal açıdan büyük bir sorun olacak.

Ripple yetkilileri iddiaların asılsız olduğunu savunuyor, Ripple piyasa stratejisti Cory Johnson CNBC’ye verdiği röportajda şöyle konuştu:

‘’XRP Kesinlikle menkul kıymet sayılamaz. Yasalara baktığınızda menkul kıymet standartlarına uymadığını göreceksiniz.’’

XRP token’inin menkul kıymet olup olmadığı konusu zaman zaman gün yüzüne çıkıyor. Bu sefer de Coinbase yöneticisi COO Asiff Hirji’nin verdiği bir röportajda XRP gündeme geldi. COO açıklamasında Coinbase’in düzenleme sistemine takılmayan bütün token’leri listelediğini ancak XRP token’inin düzenleme konusunda belirsiz olduğunu ifade etti.

Daha önce basında Ripple’ın Coinbase’de listelenmek için milyonlarca doları gözden çıkardığı haberleri yer almıştı. Johnson Ripple’ın Coinbase’de listelenmek için yaptığı başvurunun reddedilme sebepleri arasında düzenleme belirsizliği olmadığını ifade etti. Johnson konuya dair şöyle konuştu:

‘’Coinbase’le yaptığımız listeleme görüşmeleri sırasında XRP token’inin menkul kıymet olup olmama konusu hiç açılmamıştı. Yüzde yüz eminiz, XRP menkul kıymet değil, zaten yasadaki standartlara da uymuyor.’’

Kaynak: CCN.com
Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER