X

XRP İçin Son Dakika: Ripple CEO’su Açıkladı, XRP Fiyatı Çakıldı!

Ripple'a SEC davası geliyor!
07:25
22 Aralık 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi Ripple (XRP), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %16 düşüş yaşadı ve düşmeye devam ediyor. XRP fiyatının bu düşüşünün arkasında ise hem Bitcoin’in genel düzeltmesi hem de Ripple CEO’sunun yaptığı dava açıklaması yer alıyor.

XRP ve Ripple’a Dava

Fortune tarafından aktarılan bilgilere göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve diğer kurucu ortak Chris Larsen’e direkt olarak ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC tarafından dava açılacak. Ripple CEO’su Garlinghouse da konu hakkında yaptığı açıklamada SEC Başkanı Jay Clayton’ın “utanç verici bir şekilde kendilerine dava açmaya hazırlandığını” belirtti.

Garlinghouse, SEC’in başkanların görev değişimi öncesinde Ripple’a dava açacağını ve bütün evrak işlerini yeni gelecek başkana bırakacağını vurgulamakta. Twitter üzerinden de konu hakkında açıklama yapan Ripple CEO’su, bunun hala SEC Başkanı olan Jay Clayton’ın son hamlesi olacağını belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

SEC, İnovasyona Savaş Açtı

Ünlü CEO, ABD’nin “kazanan projeleri seçip” inovasyonu kısıtlamaya çalıştığını belirterek, SEC’in amacının tamamen bu olduğunu ifade etti. Ripple’ın XRP kullanmaya devam edeceğini vurgulayan Garlinghouse, bunun ödemeler için hızı, işlem ücreti ve ölçeklenebilirliği sayesinde en iyi dijital varlık olduğunu belirtti.

SEC’in daha önce dava açtığı kripto para projelerine karşı hep galibiyet aldığı ve davalardan kazanan taraf olarak çıktığı biliniyor. Peki SEC’in Ripple’a açacağı dava tam olarak ne anlama geliyor?

XRP, Menkul Kıymet İlan Edilirse Ne Olur?

SEC daha önce benzer adımları Telegram’ın kripto para projesi Gram ve ünlü mesajlaşma uygulaması Kik’e karşı açmıştı. Tahmin edilebileceği gibi iki davayı da ABD’nin finansal regülatörü kazandı ve milyarlarca dolarlık fon toplayan Telegram, sektöre giremeden yatırımcılara iade yapmak zorunda kaldı.

SEC’in açtığı davalar ile aslında söz konusu kripto paraların menkul kıymet olduğunu kanıtlama amacı bulunuyor. Ripple için de menkul kıymet iddiaları senelerdir var olsa ve buna yönelik kişisel davalar açılsa da net bir sonuca varılamamıştı. Bunun devamında Coinbase gibi dev borsaların XRP listelemesi, XRP’nin menkul kıymet olmama ihtimalini arttıran gelişmeler olarak yorumlandı.

Gelinen son nokta ise XRP’nin birkaç sene içerisinde net bir şekilde menkul kıymet ilan edilebileceğini gösteriyor. Menkul kıymet ilanı durumunda sadece akredite yatırımcılar XRP alıp satabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar