XRP Grafiklerine Göre Fiyat Yükselişi İçin Umut Var Mı?

Kripto para dünyasının davalarıyla ünlü coin'i olarak bilinen XRP'de fiyat grafikleri, vadeli işlem yatırımcıları için önemli bir şekil alıyor.
19:00
29 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin 18500 dolarlık destek bölgesinden sıçradı ve düşüşe geçmeden önce 19800 dolara kadar tırmandı. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 19200 dolar seviyesindeydi ve 19600 doların reddedilmesi 19000 doların altına inilmesi anlamına geliyor olabilir.

XRP de eski bir destek seviyesini direnç olarak yeniden test etti ve talep arayışı içinde bulunduğu bölgeden yaklaşık olarak %3 daha düşük bir seviyeye inmeye hazır görünüyordu. Boğalar başka bir sıçramayı zorlayabilir mi, yoksa XRP fiyat aralığına geri mi dönecek işte bunu göreceğiz.

XRP İçin Durumlar Karmaşık

Daha yüksek bir zaman diliminde, yani 4 saatlikte, piyasa yapısı düşüş eğilimindeydi. Bu haftanın başlarında fiyat 0,5 dolarda daha düşük bir tepe oluşturdu ve 0,47 dolar bölgesinin de altına indi. Bu nedenle, 1 saatlik gibi daha düşük bir zaman diliminde, düşüş eğilimi benimsenmiş olabilir.

İki kısa vadeli kilit seviye 0,456 dolar ve 0,437 dolar olarak belirlendi. Beyaz renkle vurgulanan XRP’nin yakında daha düşük seviyeyi de dirence çevirmesi muhtemel olabilir. RSI nötr 50’nin üzerindeydi ancak çok yakındı ve henüz güçlü bir yükseliş ivmesi göstermedi. Öte yandan, 21 ve 55 dönemlik hareketli ortalamalar düşüş ivmesi gösterdi. Daha hızlı olan SMA birkaç gün önce düşüş eğilimi gösterdi. Ayrıca, son işlem saatlerinde 55-SMA’nın 0,456 dolar bölgesine yakın direnç olarak hareket ettiği görüldü.

Vadeli İşlem Yatırımcıları İçin Durum

Düşüş eğilimli 4 saatlik yapısı nedeniyle, 0,45 dolarlık direnç XRP’yi grafiklerde bir kez daha düşürmeye zorlayabilir. Fonlama oranları, vadeli işlem yatırımcılarının daha fazla aşağı yönlü beklediğini gösteriyor olabilir. Santiment’ten alınan verilere göre, fonlama oranları Binance’ta geçtiğimiz hafta boyunca negatifti. Bu da kısa pozisyonların uzun pozisyonlara saatlik bazda fonlama ücreti ödediği anlamına geliyordu.

Buna karşılık, vadeli işlemler piyasasının daha büyük bir bölümünün düşüş eğiliminde olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca veriler, uzun-kısa oranı metriğinde satıcıların hafif bir avantaja sahip olduğunu gösterdi.

Negatif fonlama oranları tek başına XRP satışını tetikleyecek unsur olarak kabul edilmemeli ve fonlama oranlarındaki ani artışlar da piyasada işlem yapılabileceği yönünde yeterli bir bilgi olmamalı. Bununla birlikte, teknik analizle birlikte, önümüzdeki bir ya da iki gün içinde XRP için başka bir düşüş olasılığı ortaya çıktı.

Aşağı doğru böyle bir hareket, XRP’nin Mayıs ortasından bu yana işlem gördüğü 0,42 dolar bölgesinin en yüksek değerine bitişik bir seviye olan 0,422 dolarda bir süre duraksamasına sebep olabilir.

 Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar