reklamı kapat

Vitalik Buterin’in Kripto Para Serveti Ne Kadar?

Ethereum kurucusunun serveti sanıldığı kadar fazla mı?
11:00
29 Mart 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu veya tam kripto para serveti bilinmiyor. Buna rağmen toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum‘u (ETH) ilk dile getiren ve bunun kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin‘in kripto para servetine dair önemli bilgiler mevcut.

Sektörün en önemli isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin bazılarına göre multi-milyardar olarak görülse de serveti aslında düşünülenin çok altında gözüküyor. Buterin Ethereum’u yaratmadan önce sıradan bir geliştirici olarak biliniyordu ve 100.000 dolar değerindeki Thiel Bursunu kabul ederek 20 yaşında üniversiteyi bıraktı. Bu da Buterin’in o tarihlerdeki tek servetiydi.

ETH satışları ise 2014 yılının Temmuz ayında başladı ve o tarihlerde 18,3 milyon dolar değerinde BTC toplamayı başardı. Buterin daha sonra Ethereum Foundation‘dan 6 haneli bir maaş almaya başladı.

Buna rağmen Buterin’in asıl serveti Ethereum’un doğuşundan beri elinde tuttuğu ETH’ler oldu. Ethereum Foundation tarafından kuruculara verilen 12 milyon ETH şu an toplam arzın %11’ine eşit.

Buterin varlığını halka açık bir şekilde duyurmasa da, sahip olduğu cüzdan adresleri ve bazı açıklamaları buna dair ipuçları barındırıyor. Buterin’in ana cüzdanında 352.000 ETH bulunuyor ve bunların mevcut değeri 46 milyon dolar seviyesinde. Buna ek olarak kendisinin üç ana cüzdanında da 900.000 dolar değerinde ERC-20 token’ı bulunuyor.

Buterin’in Yatırım Yaptığı Kripto Paralar

Bu token’ların Augur(REP), Maker (MKR), Kyber Network (KNC) ve OmiseGO (OMG) olduğu görülüyor. Buterin geçtiğimiz Şubat ayında da sahip olduğu ETH’lerin değerinin %10 fazlasına eşdeğer miktarda Bitcoin, Bitcoin Cash, Zcash ve Dogecoin tuttuğunu belirtti. Bunlar da yaklaşık olarak 35 milyon dolarlık bir değere tekabül ediyor ve Buterin’in bilinen serveti yaklaşık olarak 82 milyon dolara tekabül ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun