X


Vitalik Buterin Sessizliğini Bozdu: Beklenen Tarih Belli Oldu Mu?

Ethereum 2.0 için olan bekleyiş hala devam ediyor.
11:37
11 Temmuz 2020

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu Reddit üzerinde başlatılan soru cevap etkinliğine katılarak Ethereum yatırımcılarının merak ettiği konuya açıklık getirdi. Ethereum yatırımcılarının büyük bir kısmının dikkati yakın zamanda yaşanan DeFi çılgınlığı ile dağılsa da asıl hedefin Ethereum 2.0 olduğu biliniyor.

Ethereum 2.0 İçin Tarih Belirsizliği Sürüyor

Ethereum 2.0 ile Proof-of-Stake (hisse ispatı) modeline geçecek olan Ethereum blockchain ağının dönüm noktası yaşayacağı biliniyor. Yatırımcılara daha önce bu gelişmenin 2020 yılının sonlarında gerçekleşeceği vaat edilmiş olsa da Reddit üzerindeki gönderide bunun tam tersi bir açıklama yapıldı. Ethereum Foundation geliştiricilerinden Justin Drake, Ethereum 2.0’nin 2021 yılının ilk çeyreğine kalabileceğini vurguladı.

Drake, bu gelişme için ilk olarak test ağlarının piyasaya sürülmesi, bunun devamında ise minimum 3 aylık bir bug bounty programının başlatılması gerektiğini vurguladı. Drake’e göre en erken tarih 3 Ocak 2021 gibi gözüküyor. Vitalik Buterin ise bu açıklama karşısında sessizliğini bozdu ve ETH 2.0 için kendi kafasındaki tarihi paylaştı.

Buterin, güncellemenin çok daha hızlı gerçekleştirileceğini ve ETH 2.0 “hazır olsa da olmasa da” bunun 2020 yılının sonlarında kullanıma açılacağını düşündüğünü vurguladı. Buterin’e göre Drake’in sözünü ettiği minimum 3 aylık bug bounty ve test ağı süreci zaten Haziran ayının sonlarında piyasaya sürülen Altona test ağı ile başladı.

Altona test ağı gerçekten de Haziran ayının sonlarında piyasaya sürülmüştü. Buterin bu açıklaması ve iddiası ile ETH 2.0nin 2020 yılında piyasaya sürüleceğini bir kere daha vurgulamış ve yatırımcıların yüreklerine su serpmiş oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar