X


Vitalik Buterin: “Kriptolar Şu Anda Bir Balon İçinde”

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin yaptığı son açıklamalarda kripto para birimlerinin şu anda bir balon içinde olduğunu dile getirdi.
09:10
21 Mayıs 2021

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, kripto paranın bir balon içinde olduğunu ve Bitcoin madenciliği etrafında dönen enerji tartışması sebebiyle teknolojik değişimin benimsenmesi gerektiğini düşünüyor.

“Kriptolar Bir Balon İçinde”

Buterin geçtiğimiz günlerde CNN ‘e yaptığı açıklamalarda, şimdiye kadar bu tip balon durumlarının en az 3 yada 4 kez yaşandığını dile getirdi ve kripto paraların bir balon içinde olması durumunun bitmiş olabileceğini ve ya da aylar sonra bitebileceğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

27 yaşındaki ETH geliştiricisi, Bitcoin‘i yaklaşık 30.000 dolara düşüren son çöküşün kripto balonunun sona erdiğinin bir göstergesi olup olmadığı konusunda yorum yapmadı, ancak şunları söyledi:

Oldukça sık bir şekilde balonların yaşanmasının sebebi, teknolojinin henüz istenilen seviyeye gelmediğini açıkça ortaya koyan bazı olayların meydana gelmesidir.

Öte yandan Bitcoin fiyatlarındaki düşüşteki faktörlerden biri, Elon Musk’ın Bitcoin’in güç kullanımı konusundaki endişelerini açıklamasıydı. Chainalysis Baş Ekonomisti Philip Gradwell, diğer kurumsal yatırımcıların da kriptonun “çevresel etkisi, kullanım durumları, yasadışı faaliyetleri ve düzenlemeleri” konusunda endişeleri olabileceğini söyledi.

Ethereum, Bitcoin’i Geçebilir Mi?

Buterin CNN’e yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in Proof of Work madenciliğine ilişkin enerji endişelerinin haklı olduğunu açıkladı ve “Kaynak tüketimi kesinlikle çok büyük. Dünyayı kendi başına yıkacak türden bir şey değil ama kesinlikle önemli bir dezavantajı.” sözlerini kullandı.

Ethereum, yakında ETH 2.0’a geçişle PoW’dan Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçme sürecinde bulunuyor. Nimbus, PoS’nin %99’a kadar daha fazla enerji tasarrufu yaptığını ediyor ve dolayısıyla bu geçiş Ethereum‘un enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak. Buterin, geçişin önemini vurguladı ve orta ölçekli bir ülke ile aynı enerjiyi tüketen ETH’dan, küçük bir köyle aynı enerjiyi tüketen ETH’a geçileceğini ifade etti.

Ayrıca Buterin, Bitcoin’de de algortima değişikliğine gidilmesi baskılarının artacağını da sözlerine ekledi. Buterin konuyla ilgili olarak, “Bitcoin teknolojisine aynen bugün olduğu gibi kalırsa, geride kalma riski büyüktür.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar