reklamı kapat

Vitalik Buterin, Ethereum’un Rakibi Olan Projeyi Övdü

Vitalik Buterin, EOS'a saygı duyduğunu açıkladı.
21:00
15 Mayıs 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), değer olarak Bitcoin’in gerisinde olsa da uzmanlara göre bazı özellikleri ile Bitcoin’in ara ara önüne geçmeyi başarıyor. Bununla beraber ETH’nin merkeziyetsiz uygulama ekosistemi konusunda lider  olduğu ve hiçbir rakibinin yanına bile yaklaşamadığı biliniyor.

Vitalik Buterin’den Rakibine “Saygı”

Ethereum’un karşısına özellikle merkeziyetsiz uygulamalar konusunda EOS, Tron veya Tezos gibi çok fazla rakip çıkmış olsa da ETH hepsini geride bırakmayı ve liderliğini garanti altına almayı başardı. Vitalik Buterin ise bugün yayınladığı bir tweet’inde en büyük rakiplerinden olan EOS’a biraz saygı duyduğunu açıkladı.

4 milyar dolar değerinde bir ICO sonrasında piyasaya sürülen EOS’un Delegated Proof-of-Stake modelinin hatalı olduğunu belirten Buterin, buna rağmen EOS’un aslında sektörde alternatif bir niş oluşturmaya çalıştığını ve bu yüzden projeyi takdir ettiğini belirtti.

Vitalik Buterin daha önce yayınladığı makalesinde DPoS konsensüs yöntemini insanların oy satın alabilmeleri ve oy satın almak için çetelerin bile oluştuğunu belirterek eleştirmiş ve bunun gerçek bir merkeziyetsizlik sunmadığını ifade etmişti.

Bu esnada Ethereum ekosistemi de genişlemeye ve rakipleri ile arasındaki farkı açmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Reddit’in kripto paraları da Ethereum tabanlı bir test ağında piyasaya sürüldü ve yakında bunların ana ağa geçeceği tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.