X


Vitalik Buterin Ethereum’a (ETH) 100 Milyon Dolar Kazandırdı!

Vitalik Buterin tepeden Ethereum satışı yaptırarak vakfa 100 milyon dolar kazandırdı.
10:59
15 Aralık 2019
Okuma Süresi: 1 Dakika

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi konumundaki Ethereum (ETH), önde gelen geliştiricisi Vitalik Buterin sayesinde 2017 yılının zirve noktasında 100 milyon doları hanesine yazdırmayı başardı.

Buterin verdiği en son demeçte, 2017 yılında yaşanan pump’ın doruk noktalarında Ethereum Foundation’ı bir miktar ETH satmaya ikna ettiğini ve 70.000 Ether’i sattıklarını itiraf etti. O tarihlerde elde edilen 100 milyon dolarlık likidite ile Ethereum’un gelecekteki gelişmeleri güvenceye alınmış gibi gözükse de bunun sonradan yetmediği anlaşıldı.

Buterin aslında sadece Ethereum Foundation’ın değil, kendisinin de 30.000 ETH’sini sattı ve 22 milyon dolarlık gelir elde etti. Tepeden ETH satan Buterin, kripto para sektöründe birçok kişi tarafından eleştirilse de bunu aslında Charlie Lee’nin yaptığı bir yöntemle gerçekleştirmedi.

Litecoin ve Charlie Lee Vakası

Litecoin’in (LTC) kurucusu Charlie Lee yarattığı kripto para birimi tepe noktaya ulaşınca elinde ne kadar LTC varsa satmış ve büyük bir para elde etmişti. Bunu çıkar çatışması yaşamamak ve insanların ”elinde LTC var bu yüzden LTC’yi savunuyorsun” demelerini engellemek için yaptığını belirten Lee, ne yazık ki topluluktan çok sert tepki aldı.

Ethereum bunun yanı sıra ciddi anlamda gerileme yaşamakta ve ağın volatilitesi yıllardır görülmeyen bir noktaya indi. Ethereum volatilitesinin ne zaman yükseleceği bilinmezken, bunun aynı zamanda sert bir hareketlenme getireceği tahmin edilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar