X

Vitalik Buterin, ETH 2.0 ve DeFi Hakkında Konuştu

Buterin Cumartesi günü katıldığı ETHDenver etkinliğinde önemli açıklamalar yaptı...
09:00
17 Şubat 2020

Cumartesi günü Colorado’da düzenlenen yıllık Blockchain hackathon konferansı ETHDenver‘de konuşan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, merkezi olmayan finans (DeFi), Ethereum 2.0‘ın gelişimi ve bir bütün olarak Ethereum topluluğu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

DeFi ve ETH 2.0

Merkezi olmayan finansman konusunda Buterin, bu alan büyümeye devam ettikçe en basit ürünlerin bile çok sayıda kullanıcıya ulaşacağını ifade etti ve şu sözleri kullandı:

Bence en çok kullanım gören DeFi uygulamaları en basit olanları… Stablecoin’ler, sentetik varlıklar, merkezi olmayan borsalar…

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun yanında ETH 2.0 konusunda da görüşlerini paylaşan Buterin, ETH 2.0’ın piyasaya sürülme tarihi konusunda iyimser olduğunu ifade ediyor ve “ETH 2.0’ın son birkaç ay içinde oldukça hızlı ve düzenli bir şekilde gelişim gösterdiğini” düşündüğünü dile getiriyor.

Öte yandan Buterin, Ethereum 2.0 test edilirken ve geliştirilirken, Ethereum’un büyümeye devam etmesi için ekstra alan sağlayabilecek ortaklıklar gibi yeni ölçeklendirme çözümlerinin ortaya çıktığını da sözlerine ekliyor. Buterin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Umarım ETH2 hızlı bir şekilde piyasaya sürülür. Ancak bu beş yıl sürse bile ortaklıklar (parçalanana kadar) bize biraz boşluk kazandırır.” ifadelerini kullanıyor.

Ethereum Topluluğu

Ethereum’un onsuz hayatta kalıp kalamayacağı sorulduğunda Buterin bununla ilgili iki düşüncesi olduğunu dile getirdi. Teknolojik bakış açısından yaptığı açıklamada Buterin, Ethereum’un Ethereum’a katkıda bulunan yeni araştırmacıların yoğunluğu nedeniyle topluluğun “kesinlikle” hayatta kalabileceğini dile getirdi. Bununla beraber toplumsal açıdan bakıldığında Buterin daha belirsiz olduğunu ifade etti. Buterin yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Topluluğun sorunlarını çözebileceğine dair kesin kanıtlar var.

Bunların yanında Buterin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Ethereum ağına güvendiğini ve yükseliş sırasının Ethereum’da olduğunu dile getirmişti.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar