X

Vitalik Buterin, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Arasındaki En Büyük Farkı Açıkladı

Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin ve Ethereum'u karşılaştırdı. Bitcoin ve Ethereum arasındaki en büyük farkı açıkladı.
09:40
14 Ekim 2021
Vitalik Buterin, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Arasındaki En Büyük Farkı Açıkladı

Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, yakın tarihli bir podcast röportajında, sadece kendi ağı değil, aynı zamanda en iyi kripto para birimi Bitcoin ve her iki blok zincirinin toplulukları hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Buterin, Bitcoin ve Ethereum’u Karşılaştırdı

Röportajda kendisinden bir teknoloji filozofu olarak bahseden Buterin, en iyi ağların birçok savunucusu arasındaki mevcut düşünce okulları değiştirilmezse kripto para birimi alanının bir “kültürel tuzağa” girme olasılığından rahatsız olduğunu paylaştı.

Genel olarak, birçok kripto savunucusunun dünyadaki diğer sorunları görmezden gelirken yalnızca kripto yaklaşımına inandığından endişe duyuyordu. Ethereum’a gelince, girişimci ağın ana kültürel hatasının zenginler için münhasırlığı olabileceğinden korkuyordu. Buterin ayrıca, bunun muhtemelen ağın aldığı yüksek ücretler nedeniyle olduğunu belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu durumun gelecekte tersine çevrilip çevrilmeyeceği sorulduğunda ise, Buterin “olabilir” yanıtını verdi. Ayrıca Ethereum‘un neden Bitcoin‘in piyasa kapitalizasyonunu devralabileceğine gelince, şu yanıtı verdi;

Ethereum ve Bitcoin arasındaki en büyük farkın, Bitcoin’in ekosistemin değerinin para biriminin değerinden geldiği bir platform olduğunu düşünüyorum, ancak Ethereum’da para biriminin değeri ekosistemin değerinden geliyor.”

Öte yandan uzun zamandır beklenen London hardfork‘u Haziran ayında ağda gerçekleştiğinden, işlem ödeme sistemini geliştirirken ağ ücretleri sorunu da ele alınmaktadır.

İçeriğin kaleme alındığı sırada, Ethereum’un piyasa değeri Bitcoin’in piyasa değerinin neredeyse % 40’ına eşitken, Ethereum işlem sayısı ve işlem ücreti bakımından lider kripto para birimini tamamen geride bıraktı.

Buterin DAO’lar Hakkında Konuştu

Merkezi olmayan otonom organizasyonların (DAO) popülaritesindeki artışı ele alan Buterin, gelişmekte olan sektöre ve Gitcoin DAO ve İyimserlik gibi geriye dönük kamu malları deneylerine duyduğu coşkuyu dile getirdi.

DAO’ların, merkezi olmayan finans ve değiştirilemez token’ların başarılarından sonraki en büyük şey haline gelip gelemeyeceğini yanıtlayan Buterin, şunları söyledi:

“Bence DAO’lar zamanla kesinlikle daha önemli olacak… DAO alanında hala büyük eksiklikler olduğunu düşünmüyorum, ama daha çok küçük şeyler var. Bir DAO ilk kez bir strateji ekseni oluşturmaya ne zaman karar verecek veya iki DAO ne zaman birleşmeye karar verecek? Bu, aynı yolda kademeli olarak devam etmekle kalmayıp, büyük kararlar verme yeteneğidir, sanırım bu yakında göreceğimiz bir şey.”

Son olarak, kripto dehası, kripto topluluğunu heyecanlandıran ve yeni demografik kümeleri çekerek Ethereum trafiğini artıran NFT çılgınlığına da değindi ve konu hakkındaki açıklamalarında şu ifadeleri kullandı.

NFT‘lerin kültürel açıdan ilginç olduğunu düşünüyorum çünkü Ethereum’a, örneğin DeFi’den ve sıradan kripto insanlarından tamamen farklı bir zihniyete sahip insanları getiriyorlar.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar