X


Vitalik Buterin Açıkladı: Ethereum 2.0 İçin Son Durum Ne?

Ethereum 2.0 ağı için stake edilen miktar artıyor.
18:35
7 Aralık 2020
ethereum stake (1)

Ethereum 2.0, Kasım ayında duyurulmasından sonra 1 Aralık tarihinde başarılı bir şekilde başlatıldı ve sanılandan çok daha fazla Ethereum stake edildi. Bu gelişmenin ETH fiyatı için çok büyük bir patlama yaratması beklenirken beklenen olmadı ve ETH fiyatı lider kripto para birimi Bitcoin’in etkisi ile ciddi bir düşüş yaşadı.

Ethereum Fiyatı, ETH 2.0’ye Rağmen Düştü

Ethereum fiyatında bu olumlu gelişmeye rağmen yaşanan düşüş, aslında yatırılan ETH miktarına bakıldığında uzun vadede çok küçük bir detay olarak kalabilir. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından yapılan güncel bir açıklamada, toplam Ethereum arzının %1’inden fazlasının Ethereum 2.0 için stake edildiği belirtildi.

İlk başta çok yavaş başlayan Ethereum 2.0 stake etme etkinliği, son haftalarda aynı Ethereum fiyatı gibi çok hızlı yükseldi. Vitalik Buterin bu müjdeyi verdikten sonra “merkeziyetsizlik numaralarının” eskisine kıyasla biraz daha kötü olduğunu vurguladı. Peki bu ne anlama geliyor? Merkeziyetsiz numaları veya verileri olarak ifade edilen unsur, ne kadar fazla ETH ne kadar az kurum tarafından stake edilirse o kadar azalıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Vitalik Buterin’den Umut Veren Açıklama

Yani tek bir kurum stake edilen ETH’lerin %20’sine sahipse bu oran azalırken, bunun yerine bireysel yatırımcıların ETH stake oranı fazlaysa merkeziyetsizlik artıyor. Buterin buna yönelik açıklamasında ise bu verinin öncekine kıyasla daha kötü olmasının tek sebebinin Bitcoin Suisse’nin birden fazla adresinin tek bir birim olarak görülmesi olduğunu belirtti.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 26.162 aktif ağ onaylayıcısı bulunuyor. Bunun yanı sıra 9.476 ağ onaylayıcısı ise işlemleri onaylamak için sıra beklemekte. Yatırılan toplam ETH miktarının ise 837.000’den fazla olduğu görülmekte. Neredeyse her dakikada ortalama 5 işlemin onaylandığı görülüyor.

Herkes Ethereum Staking Yapabilir

Ethereum 2.0‘nin ilk aşamasında böylesine yüksek ETH stake oranına ulaşılması kesinlikle büyük bir gelişme. Bu, balinaların ve bireysel yatırımcıların Ethereum ağına duyduğu güveni net bir şekilde ortaya koyuyor. Ethereum 2.0’nin Phase 1, Phase 1,5 ve Phase 2 aşamalarına doğru ise toplam arzın önemli bir kısmı stake edilmiş olabilir.

Normalde en az 32 ETH ile stake edilebilmekte. Ancak birçok kripto para borsası bireysel yatırımcıların da stake edebilmesi için yeni kampanyalar duyurdu. Borsaların Ethereum staking oranlarının kazançlı olması ise ağa yönelik ilgiyi arttırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar