reklamı kapat

Venezuela’nın Altın Krizi, Bitcoin Yatırımlarını Arttırabilir

Venezuela'nın altın rezervine ulaşamaması, yeni bir Bitcoin trendini tetikleyebilir.
19:00
22 Mayıs 2020

Şu an için bütün gözler Koronavirüs salgınının üzerinde olsa da Venezuela’nın yaşadığı bir kriz aslında dünyanın eski düzeninin değişmek üzere olduğunu ve belki de çoktan değiştiğini gösteriyor. Venezuela, İngiltere Merkez Bankasına tamı tamına 1 milyar dolarlık bir dava açtı ve bunun diğer devletleri de etkilemesi olası gözüküyor.

Venezuela’nın böyle bir adım atmasının sebebi ise, İngiltere’nin Venezuela’ya ait olan altın rezervlerini teslim etmeyi reddetmesi. 2018 yılının sonlarında talepte bulunan Venezuela, İngiltere’de depolanan milli altın rezervlerini almak istedi. Buna rağmen ABD’nin ve dolaylı yoldan İngiltere’nin Nicolas Maduro‘yu devlet başkanı olarak tanımaması, altınların aktarımına engel oldu.

Altın Yerine Bitcoin Rezervi

Venezuela bunun devamında Koronavirüs krizi ortaya çıkınca yine istekte bulundu ancak İngiltere bunu yine reddetti. Yaşanan bu kriz aslında diğer ülkelerin de İngiltere karşısında böylesine zor bir durumda kalabileceğini gösteriyor. Teknik olarak İngiltere’nin depoladığı altınlar başka hükümetlere ait olsa yaşanan siyasi krizler bunların tehlikede olabileceğini gösteriyor.

Ancak Gemini kripto para borsasının kurucu ortaklarından Tyler Winklevoss, bunun yerine Bitcoin yatırımı ve BTC rezervleri oluşturulabileceğini savunuyor. Bu da hem fiziksel altın taşınma maliyetlerini sıfıra indirecek, hem de iki taraf için de sınırsız bir güvenlik sağlayacak yöntem olarak diğer devletler tarafından da kullanım görebilir.

Venezuela’nın yaşadığı altın krizinin Koronavirüs nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan diğer üçüncü dünya ülkeleri tarafından da tecrübe edilmesi, sanılandan çok daha yakın bir tarihte gerçekleşebilir. Bu da Bitcoin, Korona ve finansal piyasalar denklemindeki değişimlerin bir öncüsü olarak görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.