Ünlü Kripto Veri Sağlayıcısından Kritik Rapor Geldi! Neler Oluyor?

Dünyaca ünlü kripto veri sağlayıcısından yatırımcıların beklediği rapor açıklandı! Kripto para piyasalarında neler oluyor?
00:35
7 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain piyasa veri sağlayıcısı CryptoCompare’den yeni bir rapor, Kasım ayında kripto para devi FTX’in çöküşünün ardından geçtiğimiz ay içerisinde kripto türevleri ticaret faaliyetlerinde büyük bir düşüş olduğunu ileri sürdü.

Binance Hacminde Düşüş!

En son borsa incelemelerinde CryptoCompare, türev hacimlerinin Aralık ayında %52,7 oranında düşerek 1,16 trilyon dolar seviyelerine gerilediğini raporladı. Kripto para pazarı payının %62,7’sini kapsayan hacim bakımından lider kripto para borsası devi Binance, Kasım ayına göre %50 oranında bir düşüşle 726 milyar dolarlık türev hacmi kaydetti. Popüler şirket son raporlarında şu ifadelere yer verdi:

Kripto para borsaları 16 Aralık tarihinde günlük maksimum 64,7 milyar dolar işlem gördü ve Kasım ayı içerisindeki en yüksek seviyesi olan 295 milyar dolar seviyesinden %78,0 oranında düştü.

CME Verileri!

Chicago merkezli türev borsası Mercantile Exchange’ın (CME) kripto para birimleriyle ilgili ticaret hacmi de Aralık ayında %49,2 oranında bir düşüşle 14,2 milyar dolar seviyesine geriledi ve Ekim 2020 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi kaydedildi. Ayrıca borsada işlem gören Bitcoin’in (BTC) vadeli işlemlerinin hacmi %48,3 oranında bir düşüşle 13,2 milyar dolar seviyesine geriledi. Ek olarak CME’de önde gelen akıllı sözleşme platformu olan Ethereum’un (ETH) vadeli işlemleri, Mart 2021 tarihinden bu yana en düşük seviye olan 481 milyon dolar seviyesinden %55,3 oranında bir düşüşle daha da büyük bir gerileme yaşadı.

Bununla birlikte alım satım hacmindeki keskin düşüş, Kasım ayında Bahama merkezli kripto türev borsası FTX’in dijital varlık piyasasındaki volatiliteyi arttırmasının ardından meydana geldi. Şirket açıklamalarının sonunda şunları vurguladı:

Sonuç olarak, Aralık ayında kripto para borsaları, hem türev hem de spot piyasa hacimlerinde %51,4’lük keskin bir düşüş yaşandı. Bu durum Kasım ayı içerisinde FTX’in çöküşünün ardından yatırımcıların merkezi borsalara olan güvenini kaybetmesiyle aynı zamana denk geliyor ve yatırımcıların daha fazla düşüşe ilişkin endişeler arasında temkinli bir duruş sergilemesine yol açıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar