X

Uniswap Arayüzünden 100 Tokeni Delist Ediyor!

Dünyanın önde gelen merkezi olmayan borsası Uniswap, uygulama arayüzünden bir dizi tokenin delist edileceğini duyurdu.
11:48
26 Temmuz 2021

Sentetik tokenler ve tokenize edilmiş hisse senetleri, düzenleyici endişeler arttıkça Uniswap Labs’in kara listesine girdi.

Sadece Arayüzden Kaldırılacak

Dünyanın önde gelen merkezi olmayan borsası Uniswap, uygulama arayüzünden bir dizi tokenin delist edileceğini duyurdu.

Uniswap Labs, 23 Temmuz’da tokenlerin yalnızca uygulama arayüzünden kaldırıldığını ve protokolün değişmez kaldığını vurgulayarak duyuruyu yaptı:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu değişiklikler app.uniswap.org adresindeki arayüzle ilgilidir – Protokol tamamen özerk ve değiştirilemez.

Blog gönderisinde Uniswap Labs, artan düzenleyici baskının kararını etkilemiş olabileceğini ima etti ve “gelişmekte olan düzenleyici ortamı izliyoruz” dedi. Şirket ayrıca hareketi “diğer DeFi arayüzleri tarafından gerçekleştirilen eylemlerle tutarlı” olarak nitelendirdi.

Platformun arayüzünden çıkarılan tokenler, tokenize edilmiş hisse senetleri, opsiyon tokenleri, sigortaya dayalı tokenler ve Synthetix gibi kripto türev platformlarından sentetik varlıklar dahil olmak üzere bir düzenleyici tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılma riski altında olabilecek varlıkları içeriyor.

Altın destekli token Tether Gold (XAUT), hedeflenen varlıklar arasında yer alıyor, ancak Uniswap kurucusu Hayden Adams, XAUT’un kaldırılmasını buggy koduna bağladı. Grumpy Cat (GRUMPY) dahil olmak üzere meme temalı tokenler de Uniswap’ın kara listesine girmenin yolunu buldu.

Kullanıcılara Söz Hakkı Tanınmadı

Kripto topluluğundan gelen tepki, Uniswap’ın sözde merkezsizliğinin sorgulandığını gördü. ‘ChainLinkGod’ gibi sektör gözlemcileri, UNI sahiplerinin neden listeden çıkarılmalarda söz hakkı alamadıklarını sordu ve tweet attı:

Burada kullanıcılar olarak pek fazla bilgilendirilmedik. Bu karar yönetim oylamasıyla mı alındı? Değilse, bu bir solucan deliği açar ve korkunç bir emsal teşkil eder.

Uniswap, protokolün v2 ve v3 sürümlerinin son 24 saat içinde toplam 1,45 milyar dolarlık ticareti kolaylaştırdığı, ticaret hacmine göre şu anda önde gelen merkezi olmayan borsalarından biri olduğu bilinmekte.

Binance ve BlockFi’nin son zamanlarda sırasıyla İngiltere ve ABD’deki yetkililerin gazabına uğramasıyla kripto sektörü üzerindeki düzenleyici baskı dünya genelinde artıyor.

 Texas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu, kripto kredi platformuna karşı harekete geçmek için New Jersey ve Alabama’daki muadillerine katıldı. Vermont, 25 Temmuz’da BlockFi’ye karşı emir veren dördüncü eyalet oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar