Reklam

Twitter’ın Yeni Kripto Bölümünün Perde Arkasında Neler Oluyor?

Twitter CEO’su yakın zamanda yaptığı açıklamalarda, bir kripto para ekibi oluşturduklarını açıkladı. Ancak henüz netleşmeyen şeyler var.
13:32
11 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’ın bir kripto para ekibi oluşturacağını açıkladı. Ayrıca ekip, herhangi bir tantana ya da resmi bir açıklama olmadan kurulmaya başladı bile. Konuyla ilgili çalışmalara yeni başlayan Tess Rinearson ise konuyla ilgili açıklamalarında, kripto para birimlerinin Twitter için neler yapabileceğini ve Twitter’ın kripto para birimleri için neler yapabileceğini araştıracaklarını dile getirdi.

Twitter Kripto Bölümü Hakkında Ne Biliyoruz?

Aslında bu noktada çok da fazla bir bilgiye sahip değiliz. ancak ekibin doğrudan Twitter CTO’su Parag Agrawal’ın yönetiminde çalışacağını biliyoruz. Ayrıca şu anda mühendislik ve ürün alanlarındaki pozisyonlar için işe alımların gerçekleştiği biliniyor. Rinearson’a göre Twitter Crypto, kripto para birimleri, blockchain ve diğer merkezi olmayan teknolojilere odaklanacak.

Rinearson Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, ekibin üç ana alana odaklanacağını ifade ediyor:

  • “İlk olarak, dijital ürünleri ve para birimlerini yönetmek, bunların çalışmalarını ve topluluklarını desteklemek için merkezi olmayan uygulamaları kullanma konusunda içerik oluşturucular arasında artan ilgiyi nasıl destekleyebileceğimizi keşfedeceğiz.”
  • “İleriye baktığımızda, kripto topluluklarından gelen fikirlerin kimlik, topluluk, mülkiyet ve daha fazla alanda mümkün olanın sınırlarını zorlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiz.”
  • “Ve elbette, merkezi olmayan sosyal medyanın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak için Bluesky ekibiyle yakın bir şekilde çalışacağız.”

Dolayısıyla esasen Twitter Crypto, Web3, altcoin dünyası, DeFi, akıllı sözleşmeler ve NFT‘lerle entegrasyona odaklanacak.

Dorsey’nin Kripto Bölümü İle İlgili Düşünceleri

Dorsey’nin gerçek bir Bitcoin maksimalist olduğu bir sır değil ve O’na göre, Bitcoin hayatımızın en büyük icadı. Bitcoin 2021 konferansında Dorsey, “Diğer tüm kripto paralar benim için hiç hesapta yer almıyor” sözlerini kullanmıştı. Ancak şirketin eylemleri Jack Dorsey’in sözleriyle tam olarak uyuşmuyor.

Buna ek olarak Dorsey, bir yandan Bitcoin aracılığıyla daha iyi bir dünya inşa etmekten bahsediyor ve yükselen enflasyonu eleştiriyor. Öte yandan, Twitter bazı hesapları engelliyor, sorumluluk reddi beyanları yayınlıyor ve resmi anlatıdan sapan herkesi platformdan uzaklaştırıyor. Bu sebeple CEO’nun, şirketin tam kontrolünde olmadığı düşünülüyor.

Yeni Twitter Crypto bölümü, bu gerçeğin bir başka kanıtı olarak değerlendiriliyor. Jack Dorsey’in bir kişi olarak diğer blok zincirlerini düşünmediği doğru olsa da, temsil ettiği şirket açıkça bu yönde ilerliyor. Ancak yeni ekibin yaratılışının Twitter’ın resmi duyuru kanallarını kullanmadığı da bir gerçek. Peki, burada gerçekten neler oluyor? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar