reklamı kapat

Twitter’daki Bitcoin Saldırısı İle İlgili Olayda Bir Çocuk Tutuklandı

Twitter hacklenmesinde bir şüpheli tutuklandı.
23:58
31 Temmuz 2020

Twitter’da bundan haftalar önce yaşanan saldırı, sadece kripto para sektörünün değil aynı zamanda bütün teknoloji sektörünün gündemine oturmuştu. Twitter’da 130 tane hesabın hacklenmesi ve bunların arasında Barack Obama, Joe Biden, Kanywe West, Elon Musk gibi isimlerin olması, bu saldırının diğerlerinden çok daha ayrı bir yere sahip olmasına neden oldu.

FBI, IRS ve Gizli Servis tarafından başlatılan soruşturmada ise bugün ilginç bir tutuklama yapıldı. 17 yaşındaki Florida sakini Graham Clark’ın, Twitter’daki Bitcoin saldırısından sorumlu olduğu iddia ediliyor. Twitter bu saldırının telefon üzerinden yapılan bir oltalama yöntemi ile gerçekleştiğini açıklamıştı.

Twitter’ı Hackleyen Kişi Bulundu

Hacker, Twitter çalışanlarının hesaplarını ele geçirdikten sonra buradan birçok üst düzey hesabı kontrol etti ve bunlarda sahte Bitcoin adresleri yayınlayarak 120.000 dolarlık Bitcoin toplamayı başardı. Üst düzey birçok hesabın hacklendiği geceden sadece 120.000 dolarlık Bitcoin toplanması ise saldırının boşa gittiğinin düşünülmesine neden olmuştu.

Clark’ın ise e-dolandırıcılık, kişisel bilgilerin izinsiz kullanılması, bilgisayara izinsiz giriş gibi birçok suçtan toplam 30 sabıkası olduğu biliniyor. Yetkililer ise 17 yaşındaki gencin tek başına bu işi yapıp yapmadığı konusunda henüz bir açıklamada bulunmadı. Yakalanan şüphelinin “sıradan bir 17 yaşındaki çocuktan” farklı olduğunu belirten savcılık, bunun yetişkin gibi yargılanacağını da vurguladı.

Yukarıda bir fotoğrafı bulunan kişinin Twitter saldırganı olduğunun doğrulanması ise Twitter için çok kötü bir imaj zararına yol açabilir. Bu durum Bitcoin için ise herhangi bir etkiye yol açmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.