X


Tron’a Bir Darbe de Disney’den Geldi!

Tron (TRX), ABD içerisindeki ticari marka haklarından vazgeçmek zorunda kaldı.
18:00
21 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Oldukça kötü bir 2019 yılı geçiren Tron Foundation, hem Tron‘un (TRX) değer kaybetmesi hem de Justin Sun‘ın tepki çeken hareketleri ile ciddi bir gerileme yaşadı.

Geçtiğimiz günlerde Poloniex kripto para borsasını satın alan ve daha sonra Digibyte (DGB) kurucusunun TRX’i eleştirmesinin dvamında DGB’yi delist etme kararı alan Justin Sun, şimdi de ABD merkezli dev firma Disney’den gelen kötü haber ile gündeme oturdu. Tron’un yaptığı üç ticari marka başvurusu ABD Ticari Marka ve Patent Ofisi tarafından reddedildi ve Disney bu konuda haklı bulundu.

Tron, Ticari Marka Haklarından Vazgeçti

Tron Foundation’ın Çin içerisindeki ortağı Raybo Technology ilk olarak ”TRON”, TRONNETWORK” ve ”TRONIX” kalıpları için 2018 yılının Şubat ayında başvuru yapmıştı. Disney ise Ağustos ayında bu başvurulara karşı geldi ve Raybo Technology aradan geçen süreye rağmen bu konuda bir yanıt vermedi.

Decrypto haber kaynağının aktardığı bilgiye göre de Kasım ayının ilk haftalarında Raybo’nun başvuruları geçersiz konuma düştü. Disney aslında TRON odaklı ticari markaların kendilerine ait olduğunu ve Tron Foundation’ın hedefinin kendi ticari çıkarlarını zedeleyeceğini ifade etmişti. Disney’in yapımcılığını yaptığı benzer ismi taşıyan film, dünya çapında tanınırlığa sahip.

ABD’li Hukuk Müşaviri Jake Chervinsky konu hakkında yaptığı açıklamada Tron’un Disney gibi devasa bir firmanın eli güçlü iken karşısına çıkmaktan sakınmış olabileceğini ve bunun oldukça normal olduğunu ifade etti. Tron’un ABD içerisinde nasıl ticari marka hakları alacağı ise bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar